لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۲

وزارت خارجه ایران: حمله به اماکن دیپلماتیک با هیچ بهانه ای قابل توجیه نیست


یکی از تصاویری که یکسال پیش از حمله به سفارت عربستان در تهران در رسانه های ایران منتشر شد.
یکی از تصاویری که یکسال پیش از حمله به سفارت عربستان در تهران در رسانه های ایران منتشر شد.

در حالیکه فرد متهم به آمریت حمله به سفارت عربستان سعودی در ایران از اقدام خود دفاع کرده است، وزارت خارجه ایران می گوید حمله به اماکن دیپلماتیک با هیچ بهانه ای قابل توجیه نیست.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه شنبه ۱۲ مرداد گفت: حمله به اماکن دیپلماتیک خلاف قانون، غیر اخلاقی و مردود است و با هیچ بهانه ای قابل توجیه نیست.

واکنش آقای قاسمی به نامه سرگشاده ای است که یک روحانی به نام حسن کردمیهن منتشر کرد. آقای کردمیهن متهم آمریت حمله به سفارت عربستان سعودی روز دوشنبه در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهوری ایران، با شرح جزئیات مکالمات خود در شب حادثه با حمله کنندگان، با لحنی تند از محاکمه و نوع برخورد با آنها انتقاد کرد.

قوه قضاییه ایران اعلام کرده چون آقای کردمیهن روحانی است باید در دادگاه ویژه روحانیت محاکمه شود.

این روحانی که به آمریت حمله به سفارت عربستان متهم شده، در نامه روز دوشنبه خود، از حسن روحانی خواست دستگاه دیپلماسی را به دلیل آنچه "زیرپاگذاشتن عزت ملت ایران" نامیده، به دادگاه معرفی کند.

شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴، بعد از اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه در عربستان سعودی، صدها بسیجی و معترض به این اقدام دولت عربستان، به سفارت این کشور در تهران و همچنین کنسولگری آن در مشهد حمله کردند و خسارت هایی وارد کردند. بعد از این اقدام، عربستان و چند کشور متحد این کشور، رابطه دیپلماتیک با ایران را قطع کردند.

اقدام حمله به سفارت با واکنش تند دولت روحانی روبرو شد و آیت الله خامنه ای چند ماه بعد از آن انتقاد کرد.

قوه قضاییه ایران، دو هفته پیش در دادگاهی ۲۱ نفر را در این رابطه محاکمه کرد. متهمان در دادگاه گفته بودند که خبر تجمع در مقابل سفارت عربستان را در کانال های وابسته به سپاه پاسداران دیده اند.

سخنگوی قوه قضائیه ایران نیز گفته بود که چون مهاجمان به دلیل خشم از عربستان به سفارت این کشور حمله کردند احتمال تخفیف در مجازات آنان وجود دارد.

XS
SM
MD
LG