لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۴

وزیر خارجه عربستان: برقراری رابطه ریاض با تهران مستلزم «پیشرفتی ملموس» در زمینه رفتارهای نگران‌کننده ایران است


وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانس امنیتی مونیخ، آلمان
وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانس امنیتی مونیخ، آلمان

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، در مورد وضعیت گفت‌وگوها با ایران و امکان برقراری ارتباط میان دو کشور، ضمن تاکید بر تمایل کشورش به برقراری رابطه با ایران، می‌گوید که این کار نیازمند پیشرفتی ملموس در حوزه‌هایی است که «مایه نگرانی ما و همسایگان‌مان» در منطقه است.

وزیر خارجه عربستان روز شنبه ۳۰ بهمن در گفت‌وگویی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان گفت: «ما فقط دنبال نوعی تنش‌زدایی سیاسی نیستیم. بلکه مایل به داشتن رابطه هستیم. ولی چنین کاری نیازمند پیشرفتی ملموس در حوزه‌هایی است که مایه نگرانی ما و همسایگان است.»

او با اشاره به این که نگرانی نسبت به برخی رفتارهای ایران در منطقه منحصر به پادشاهی عربستان سعودی نیست، گفت: «اگر ما شاهد پیشرفت ملموس در آن حوزه‌ها باشیم، آن زمان البته، برقراری ارتباط امکان‌پذیر است. تا این لحظه چیزی ندیده‌ایم؛ ولی همچنان امیدواریم شاهد آن باشیم و برای رسیدن به آن تلاش خواهیم کرد.»

ایران و عربستان از دی ماە ۹۴، پس از حملە بە سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند.

تاکنون چهار دور گفت‌وگو میان ایران و عربستان برگزار شده و گفته می‌شود که دور پنجم هم به زوی قرار است برگزار شود.

وزیر خارجه پادشاهی عربستان همچنین در پاسخ به پرسشی مورد این که چه زمانی ممکن است به توافق‌های ابراهیم بپیوندد و رابطه خود با اسرائیل را عادی کند، گفت: «من علنا گفته‌ام باور ما این است که چنان‌چه اسرائیل به طور کامل به منطقه بپیوندد، منفعت زیادی را نه فقط برای اسرائیل، بلکه برای منطقه، به همراه خواهد داشت.»

وی در عین حال گفت که بدون رسیدگی به معضل ریشه‌ای فلسطینی‌ها و تامین کرامت و حاکمیت آنها «ما شاهد بروز بی‌ثباتی و تهدید، نه فقط برای امنیت اسرائیل که برای کل منطقه خواهیم بود.»

فیصل بن فرحان همچنین تاکید کرد که باید راهی برای اسرائیل و فلسطینی‌ها پیدا شود تا با هم مذاکره کنند و روند قابل اجرایی برای صلح بیایند و اگر چنین شود، «قطعا تمام کشورهایی که هنوز رابطه‌ای با اسرائیل ندارند، راحت‌تر می‌توانند وارد رابطه شوند.»

XS
SM
MD
LG