لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

فارین افرز: درگیری های منطقه ای ریشه در رقابت بین تهران و ریاض دارد


ظریف و عادل الجبیر وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی
ظریف و عادل الجبیر وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی

نشریه "فارین افرز" یا روابط خارجی، مقاله ای را به قلم ابراهیم فریحت کارشناس ارشد اندیشکده بروکینگز منتشر کرده که در آن نگارنده می گوید جنگ ها، نزاع ها و درگیری های منطقه ای ریشه در رقابت بین تهران و ریاض دارد.

نویسنده می گوید باید این خصومت مهار شود، زیرا فزونی دشمنی بین دو قدرت منطقه، فرجامی جز نابودی خاور میانه به دنبال نخواهد داشت.

نویسنده با اشاره به این که همسایگان ایران و عربستان به این دو کشور وابسته هستند، می گوید رشد و توسعه این دو در گرو همکاری با یکدیگر است.

مقاله می گوید دستیابی به تفاهم بین دو کشور، امری ناممکن نیست، زیرا طی سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۵ بین ریاض و تهران، دید و بازدیدهایی در رده بالا صورت گرفته بود؛ اما با جان گرفتن جنبش بهار عربی، رقابت به جنگ نیابتی بین دو کشور تبدیل شد.

نویسنده در ادامه پیشنهاد می کند که دو کشور باید برای مهار تضاد، به اقدامات متقابل مثلا در زمینه کنترل رسانه های تندرو ی خود اقدام کنند. او می گوید آنها همچنین می توانند از نفوذ خود در کاهش گسترش جنگ های نیابتی بهره جویند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG