لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۹

وزیر امور خارجه ایران: عربستان تلاش می‌کند توافق هسته‌ای را برهم بزند


محمدجواد ظریف هشدار داد که "صبر و تحمل" ایران در قبال اقدامات عربستان همیشگی نخواهد بود.
محمدجواد ظریف هشدار داد که "صبر و تحمل" ایران در قبال اقدامات عربستان همیشگی نخواهد بود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران مقاله‌ای برای روزنامه نیویورک تایمز نوشت و در آن با انتقاد از سیاست‌های عربستان، هشدار داد که "صبر و تحمل" ایران در قبال اقدامات عربستان همیشگی نخواهد بود.

آقای ظریف همچنین عربستان را متهم کرده که تلاش دارد توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی را برهم بزند.

آقای ظریف در مقاله‌ای که روز دوشنبه ۲۱ دی(۱۱ ژانویه) منتشر شده نوشته است عربستان "نقش فعال" در پشتیبانی از "افراط گرایی خشن" دارد و اکنون که از "فروریختن دیوار ایران هراسی به وحشت افتاده" برای برای به شکست کشاندن توافق هسته‌ای از تمام امکانات خود استفاده می‌کند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین عنوان کرده است: "از واقعه دهشتناک ۱۱ سپتامبر گرفته تا تیراندازی در سن برناردینو [...] تقریبا تمامی اعضای گروه‌های افراطی نظیر القاعده و جبهه النصره، یا از اتباع سعودی هستند و یا توسط عوام فریبانی که به پشتوانه دلارهای نفتی دهه‌هاست پیام‌های ضد اسلامی نفرت و فرقه‌گرایی را ترویج می‌کنند، شستشوی مغزی شده‌اند."

او با برشمردن "اقدامات تحریک آمیز عربستان علیه ایران" به مواردی مانند " آزارهای سازمان یافته" زائران ایرانی و هدف قرار دادن " تاسیسات دیپلماتیک ایران در یمن، لبنان و پاکستان" اشاره کرده و نوشته که "خویشتن داری صبورانه" ایران مانع از آن تبدیل این موارد به بحران شده است.

محمد جواد ظریف تاکید کرده است: "ایران با اطمینان از قدرت خود، اقدام تلافی جویانه ای برعلیه عربستان سعودی انجام نداده و از قطع – و یا حتی کاهش سطح – روابط دیپلماتیک خود با این کشور خودداری کرده بود. پاسخ ما تاکنون همراه با خویشتن داری بوده است؛ ولی صبر و تحمل یکطرفه دوام ندارد."

به گفته وزیر امور خارجه ایران، او و حسن روحانی از زمان بر سر کار آمدن، چه به صورت عمومی و چه خصوصی، آمادگی خود را برای گفت‌وگو اعلام کرده‌اند ولی "این سخن در عربستان به گوش‌هایی ناشنوا برخورده است".

در روزهای گذشته اعدام شیخ نمر، روحانی منتقد شیعه در عربستان و متعاقب آن حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران، تنش میان این دو کشور را به بالاترین سطح رسانده و روابط دیپلماتیک ایران و عربستان قطع شده است.

XS
SM
MD
LG