لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

العربیه به نقل از وزارت کشور عربستان: کارکنان متهم فرودگاه جده بازداشت شدند


تجمع اعتراضی گروهی از مردم ایران در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران - ۲۲ فروردین ۱۳۹۴
تجمع اعتراضی گروهی از مردم ایران در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران - ۲۲ فروردین ۱۳۹۴

شبکه العربیه، نزدیک به عربستان سعودی به نقل از سخنگوی وزارت کشور عربستان از بازداشت برخی از کارکنان فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز، در شهر جده، به اتهام آزار و اذیت جنسی تعدادی از زائران ایرانی و ارجاع آنها به دادگاه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تلویزیون العربیه، منصور الترکی با بیان این که بررسی اتهامات مطرح شده مبنی بر تعرض جنسی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده آغاز شده است، گفت «قوانین پادشاهی عربستان، مجازات سخت افرادی که مرتکب چنین تخلافاتی می‌شوند را تضمین می‌کنند.»

وزارت امور خارجه ایران روز هفدهم فروردین ماه، از احضار کاردار سفارت عربستان در تهران خبر داد و دلیل آن را تعرض ماموران فرودگاه عربستان به دو نفر از ایرانیانی که به حج عمره رفته بودند، عنوان کرد.

انتشار این خبر، واکنش تند مقامات ایرانی را به دنبال داشت و گروهی از مردم نیز به نشانه اعتراض، در مقابل سفارت عربستان تجمع کردند. سازمان حج و زیارت ایران نیز روز دوشنبه در اطلاعیه‌ای از تعلیق سفر حج عمره، تا حصول اطمینان از تامین امنیت زائران ایرانی، به عربستان سعودی خبر داد.

در همین حال خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، روز پنجشنبه گزارش داد سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان در دیدار با سفیر ایران در ریاض، اطمینان داده است که «ماموران خاطی فرودگاه جده در سریع‌ترین زمان ممکن و قاطعانه به اشد مجازات خواهند رسید.»

روابط تهران و ریاض در سال‌های گذشته، به دلیل برخی اختلافات منطقه‌ای – بویژه بحران سوریه در طول چهار سال گذشته و اخیرا بحران یمن – رو به سردی گرائیده و ناظران بر این باورند که این مسائل ناشی از همین اختلافات عمده سیاسی است که به بالا گرفتن تنش میان دو کشور منجر شده است.

به گزارش ایرنا، طی دو هفته گذشته این سومین مقام رسمی عربستان سعودی است که در دیدار با حسین صادقی سفیر ایران در ریاض نسبت به پیگیری فوری موضوع حادثه فرودگاه جده و اعمال مجازات عاملان آن اظهار نظر کرده است.

XS
SM
MD
LG