لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

واکنش ایران به قطع روابط: ممنوعیت واردات کالای عربستانی و ادامه توقف حج عمره


map iran saudi arabia
map iran saudi arabia

دولت ایران در واکنش به قطع روابط دیپلماتیک و تجاری از سوی عربستان، ورود کالاهای تولید عربستان به ایران را ممنوع اعلام کرد و دستور به ادامه توقف حج عمره داد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، هیات دولت در جلسه "فوق‌العاده" روزپنج‌شنبه مصوب کرد که "ورود کالاهای تولید عربستان و یا از مبدا این کشور" ممنوع است و این ممنوعیت شامل "تمامی مبادی ورود کالا به کشور از جمله مناطق آزاد و ویژه اقتصادی" می‌شود.

از دیگر مصوبات این جلسه که به ریاست حسن روحانی برگزار شد، این بود که "سفر عمره کما فی‌السابق تا اطلاع ثانوی متوقف می‌ماند."

در روزهای گذشته و پس از قطع روابط عربستان و ایران، یکی از سوال‌های مهم سرنوشت برگزاری مراسم حج تمتع است.

روز دوشنبه عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که با وجود قطع روابط، سفر زائران ایرانی به این کشور مانعی ندارد.

نشریه آمریکایی فوربس روز چهارشنبه در مطلبی نوشت در صورت توقف سفر حجاج ایرانی به عربستان به خاطر قطع رابطه با ایران، ریاض ممکن است حدود ۳ میلیارد دلار زیان ببیند.

روابط ایران و عربستان یک بار دیگر در سال ۱۳۶۶ نیز قطع شده بود و سفر حج متوقف شد. قطع ارتباط به دنبال کشته شدن زائران ایرانی در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی عربستان رخ داده بود.

فروردین ماه امسال و در پی تعرض به دو زائر ایرانی در فرودگاه جده، سازمان حج و زیارت ایران سفر حج عمره را متوقف کرد اما رئیس این سازمان با انتقاد از کسانی که خواستار توقف یک عمل واجب دینی هستند تاکید کرده بود حج تمتع همچنان برگزار خواهد شد.

مرگ زائران ایرانی در حادثه سقوط جرثقیل و آمار بالای کشته‌های ایرانی در منا هم باعث نشده بود تا مسئولان ایرانی اعزام به حج تمتع را متوقف کنند.

XS
SM
MD
LG