لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

رای گیری تحریم ایران در سنا قطعی نیست


با وجودی که حامیان لایحه قانونی تحریم های جدید علیه ایران تلاش های خود برای جلب حمایت بیشتر و تصویب آن را افزایش داده اند هری رید، رهبر اکثریت سنای آمریکا روز سه شنبه گفت برای به رای گذاشتن لایحه قانونی جدیدی که تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد، برنامه فوری ندارد.

با وجود هشدارهای پرزیدنت اوباما در مورد تصویب این لایحه تحریمی و به خطر انداختن مذاکرات بین المللی حساس برای محدود کردن برنامه اتمی ایران، از ١٠٠ سناتور سنا، ۵۹ سناتور از جمله ۱۶ سناتور دموکرات و همفکر پرزیدنت باراک اوباما از این لایحه قانونی حمایت کرده اند.

رابرت مندز، سناتور ایالات نیوجرسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا که او نیز دموکرات است یکی از حامیان اصلی این تحریم هاست و همین امر عاملی برای ایجاد شکاف بین کاخ سفید و تعداد دیگری از نمایندگان دموکرات کنگره شده است.

ایران هشدار داده است در صورت تصویب تحریم های جدید از مذاکرات عقب نشینی خواهد کرد. آقای اوباما نیز قول داده است تا در صورت تصویب تحریم ها در سنا و کنگره آن را وتو خواهد کرد.

آقای رید در پاسخ به پرسشی در مورد اجازه به رای گذاشتن این لایحه قانونی در سنا گفت که حمایت موجود است، اما او افزود ١٠ رئیس دموکرات کمیته ها با ارسال نامه ای با به رای گذاشته شدن آن مخالفت کرده اند.

آقای رید که سناتور دموکرات ایالت نوادا است، به خبرنگاران گفته است «اجازه دهید ببینیم این مسئله چه نقشی در این تحولات ایفا خواهد کرد». او گفته است «روند تصویب لایحه قانونی پیش می رود. من منتظر می مانم و تا جایی که می توانم همچون یک داور بی طرف و منصف خواهم بود».

میچ مک دانل، سناتور ارشد از حزب جمهوریخواه در سنا به خبرنگاران گفت به اعتقاد او باید در مورد این لایحه قانونی رای گیری شود. پیشنهاد او این است که حامیان این لایحه به احتمال بسیار موفق خواهند شد تا ۶۷ رای لازم برای مقابله با وتوی رئیس جمهوری را کسب کنند.

او گفت «ما قصد داریم تا برای اعمال فشار برای به رای گذاشتن این مسئله به فعالیت های خود ادامه دهیم و به طور قطع از حمایت اکثریت نمایندگان هر دو حزب سنا برخورداریم».

بر اساس توافق آخر هفته ایران و قدرت های جهانی اجرای موافقت نامه موقت از روز ٢٠ ژانویه آغاز می شود و این امر به تقویت بحث در مورد لایحه قانونی تحریم ها در سنا و راکد نگهداشتن آن به هنگام ادامه مذاکرات قدرتهای جهانی با ایران کمک می کند. تا زمانی که ایران به مفاد توافقنامه موقت متعهد بماند، حتی با تصویب این قانون در سنا، تحریم های جدید اجرا نخواهند شد.

توافق نامه سری

اما حامیان لایحه قانونی تحریم های جدید علیه ایران روز سه شنبه اعلام کردند که دولت اوباما با ایران و آینده برنامه اتمی این کشور «توافق نامه سری دیگری» داشته که بر اهمیت تلاش های آمریکا برای محدود کردن فعالیت های اتمی تهران تاکید می ورزد.

جان مک کین و لیندزی گراهام، سناتورهای جمهوریخواه که از حامیان این لایحه قانونی هستند، با انتشار بیانیه ای اعلام کردند «ما از دولت اوباما می خواهیم تا این وضعیت را به سرعت روشن کند و اطمینان حاصل کند همه اعضای کنگره به طور کامل در مورد دیپلماسی اتمی با ایران در اسرع وقت مطلع می شوند».

کاخ سفید اعلام کرده است هیچ توافقنامه سری صورت نگرفته است و فقط اسناد مرتبط با توافقنامه موقت با ایران هنوز منتشر نشده اند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت «ما متن توافقنامه را در اختیار کنگره و عموم مردم قرار می دهیم، اما باید با طرفین گفتگوها در مورد زمان و شیوه انتشار آن ها هماهنگی کنیم. امیدواریم به زودی بتوانیم آن ها را منتشر کنیم».

اولی هاینونن، معاون مدیرکل پیشین «آژانس بین المللی انرژی اتمی» سازمان ملل متحد گفته است عدم انتشار بلافاصله سند این توافقنامه تعجب آمیز نیست. او می گوید «ما پیش از این نیز با این نوع مسائل برخورد کرده ایم».

وی روز سه شنبه در طی یک کنفرانس تلفنی که گروه حمایتی «پروژه اسرائیل» میزبان آن بود، گفت «به احتمال بسیار این سند دو بخش دارد، نیمی از آن مربوط به تاسیسات و سانتریفیوژهای اتمی ایران و بقیه آن مربوط به زمان کاهش تحریم ها است».

هاینونن گفت چارچوب توافقنامه سال ١٩٩٤ بین واشنگتن و کره شمالی که در مورد نیروگاه های برق اتمی این کشور است، حاوی «توافق های مشخصی» بود که هیچگاه به صورت علنی در اختیار عموم مردم قرار نگرفت.
XS
SM
MD
LG