لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

توافق ژنو از بیستم ژانویه اجرایی می شود


اوباما گفت هر گونه تحریم جدید را وتو خواهد کرد؛ اما اگر ايران به تعهداتش عمل نکند آماده است بر شدت تحريمها بيافزايد.

ايران و گروه ۵+۱ در زمينه چگونگی اجرای توافقنامه اتمی ژنو با يکديگر به توافق رسيدند و قرار است این توافقنامه از اوایل هفته آینده به اجرا گذاشته شود.

مقامهای وزارت امور خارجۀ ايران روز یکشنبه ۲۲ ديماه ۱۳۹۲ (برابر با ۱۲ ژانويه ۲۰۱۴) تایید کردند اين توافق نامه از روز ۳۰ ام ديماه ( بیستم ژانویه) اجرا خواهد شد.

کاترين اشتون، رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا ، ضمن تأييد تاريخ به اجرا درآمدن توافقنامه گفت، دو طرف اکنون قرار است با نظارت آژانس بين المللی انرژی اتمی اطمينان يابند که تعهدات مندرج در توافقنامه رعايت می شود.

در همین حال باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، روز یکشنبه گفت، تا زمانی که حکومت ايران به تعهدات خويش در قبال توافقنامه اتمی وفادار بماند، آمريکا و کشورهای ديگر در تحريم های اقتصادی تعديلی متناسب خواهند کرد. آقای اوباما، که اکنون تحت فشار جمهوريخواهان کنگرۀ آمريکا قرار دارد، گفت هر گونه مصوبه ای در مورد تحریم های جدید در جریان مذاکرات برای توافقی دراز مدت با ایران را وتو خواهد کرد. وی در عین حال گفت اگر دولت ايران به تعهداتش عمل نکرد آماده است تا بر شدت تحريم ها بيافزايد.

به موجب توافق ایران و گروه ۵ به علاوه یک، که در ژنو صورت گرفت، دولت ايران قبول کرده است در ازای کاهش برخی تحريم های نفتی و اقتصادی، به مدت ۶ ماه فعاليتهای حساس اتمی خود را متوقف یا تعلیق کند.

جان کری، وزير خارجه آمريکا دقايقی پس از انتشار خبر مربوط به زمان اجرایی شدن توافق گروه ۵+۱ با دولت ايران در بيانيه ای اعلام کرد:

«ما برای رسيدن به يک راه حل قابل تأييد و برای بازداشتن ايران از توليد سلاح اتمی گام های مهم و قاطعی برداشته ايم.»

«روز ۲۰ ژانويه، تنها چند روز ديگر، ما شاهد اجرای برنامه مشترکی هستيم که شرکای ما دو ماه پيش در ژنو با دولت ايران به توافق رسيدند.»

آقای کری در بخشی از اين بيانيه، مؤکداً اعلام کرده است که ايالات متحده و شرکای آن نيز کار تعديل تحريمهای اقتصادی موجود بر ايران را آغاز می کنند. آزاد کردن، ۴ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار از دارايی های مسدود شدۀ ايران در اقساط و در یک دوره شش ماهه بخشی از اين اقدامات است.
XS
SM
MD
LG