لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

متن بیانیه اوباما در مورد توافق اتمی با ایران


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد توافق ماه نوامبر ژنو میان ۵+۱ و ایران بیانیه ای صادر کرده است، که ترجمه متن کامل آن چنین است:

توافق امروز برای اجرای «برنامه اقدام مشترک» که در نوامبر اعلام شد، برای اولین بار در یک دهه نشانه ای است از این که ایران با اقدامات مشخصی برای توقف پیشرفت برنامه اتمی اش و عقب راندن بخش های مهمی از آن موافقت کرده است.

از ۲۰ ژانویه، ایران برای اولین بار ذخایر اورانیوم با غنای بالای خود را از بین می برد و بخش های از تاسیسات مرتبط خود که این نوع غنی سازی را ممکن می کند، بر می چیند.

ایران موافقت کرده است که نصب نکردن و یا فعال نکردن سانتریفیوژ های جدید و یا استفاده از سانتریفیوژ های نسل بعدی، قابلیت غنی سازی خود را محدود کند.

بازرسی های جدید و فراوان تر از سایت های اتمی ایران به دنیا اجازه می دهد که بررسی کنند که آیا ایران به تعهد خود پایند است یا خیر.

در مجموع این گام ها و گام های دیگر ما را در هدف بازداشتن ایران از دستیابی به یک سلاح اتمی پیش می برد.

در عوض، طی شش ماه آینده، آمریکا و دیگر همکاران ما در ۱+۵ - بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین و همچنین اتحادیه اروپا - تا زمانی که ما به دنبال یک راه حل جامع برای برنامه اتمی ایران هستیم و ایران تعهداتش را اجرا کند، آسان تر کردن محدود تحریم ها علیه ایران را آغاز می کنند.

در این مدت، ما به اجرای شدید رژیم فراگیر تر تحریم ها ادامه می دهیم، و اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند، ما تحریم ها را افزایش می دهیم.

تحریم های بی سابقه به همراه دیپلماسی سخت کمک کرد که ایران به میز مذاکرات بیاید و من از همکارانمان در کنگره سپاسگزارم که شریک هدف ما در بازداشتن ایران به یک سلاح اتمی بودند.

تحمیل تحریم های اضافه اکنون تنها خطر منحرف کردن تلاش های ما را برای حل مسالمت آمیز این مسئله در پی دارد، و من هر گونه مصوبه ای که تحریم های جدیدی را در زمان مذاکرات به اجرا بگذارد، وتو خواهم کرد.

با توافق امروز، ما یک پیشرفت واقعی کردیم. من از این گام رو به جلو استقبال می کنم و ما اکنون روی رسیدن به یک راه حل جامع که به نگرانی های ما در مورد برنامه اتمی ایران پاسخ دهد، تمرکز می کنیم.
من هیچ توهمی ندارم که رسیدن به این هدف چقدر سخت خواهد بود، ولی به خاطر امنیت ملی ما و صلح و امنیت جهان اکنون زمان آن است که به دیپلماسی فرصتی برای موفقیت دهیم

XS
SM
MD
LG