لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

مقام آمریکایی: واشنگتن به‌دنبال تغییر رژیم سوریه نیست


دستیار معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سوریه می گوید ایالات متحده به دنبال تغییر رژیم در سوریه نیست، اما متعهد به مقابله با تهدیدهای ناشی از فعالیت‌های ایران در منطقه است.

ایتان گولدریچ در مصاحبه ای با وبسایت «العربی الجدید» گفت که تنها راه حل بحران سوریه یک راهکار سیاسی است که منعکس کننده خواست همه مردم سوریه باشد.

به گفته وی، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه همچنان مانع پیشرفت گفتگوهای کمیته قانون اساسی و به نتیجه رسیدن این راه حل سیاسی است.

ایتان گولدریچ ادامه داد که رژیم بشار اسد مسئول آواره شدن بیش از نیمی از جمعیت سوریه و دستگیری بیش از ١٣٠ هزار مرد، زن و کودک است، پس ایالات متحده از عادی سازی روابط با رژیم سوریه و مشروعیت بخشیدن به آن حمایت نمی کند.

دستیار معاون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در مورد نقش حکومت ایران در سوریه گفت: ایالات متحده متعهد به مقابله با نقش بی ثبات کننده و تهدیدهای ایران در منطقه است و تاکید کرد که حضور نیروهای حکومت ایران و شبه نظامیان کارگزارش در سوریه بی ثبات کننده است.

به گفته وی حضور نیروهای آمریکایی در سوریه برای اطمینان از شکست همیشگی داعش است و ایالات متحده به دنبال بهبود شرایط اقتصادی مناطق خارج از کنترل رژیم بشار اسد در شمال غرب و شمال شرق سوریه است.

وزارت خزانه داری آمریکا اواسط اردیبهشت تحریم های اقتصادی در مناطق خارج از کنترل رژیم سوریه در شمال شرق و شمال غرب این کشور را لغو کرد. اقدامی که به شرکت های بین المللی اجازه می دهد در ١٢ بخش در این مناطق سرمایه گذاری کنند.

واشنگتن از زمان شروع جنگ داخلی سوریه، به دلیل جنایات جنگی و سرکوب معترضان تحریم های فلج کننده ای را بر دمشق وضع کرده است.

XS
SM
MD
LG