لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۷

آمریکا و ایران توافق برای مذاکره مستقیم را تکذیب کردند


کاخ سفید گزارش روزنامه نیویورک تایمز را تکذیب کرده است که می گوید آمریکا و ایران برای نخستین بار در مورد مذاکرات مستتقیم درباره برنامه اتمی ایران به توافق رسیده اند.

تامی ویتور، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده شنبه شب گفت آمریکا به همکاری خود با دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، و آلمان، برای استفاده از راه های دیپلماتیک در برابر ایران ادامه می دهد. این سخنگو گفت پرزیدنت اوباما به روشنی گفته آنچه را که برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتمی لازم است، انجام خواهد داد.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نیز روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری گفت مذاکرات هسته ای ایران تنها با گروه پنج بعلاوه یک است و مذاکره مستقیم با آمریکا در دستور کار نیست.

نیویورک تایمز به نقل از مقاماتی که نام نبرده می گوید آمریکا و ایران تقریبا از همان آغاز دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ درگیر تبادل نظرهای سری و حساس بوده اند.

به گفته این مقامات، ایران می خواهد تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر صبر کند و ببیند با کدام دولت در آمریکا وارد گفتگو می شود: دولت دوم اوباما، یا دولت زیر نظر میت رامنی جمهوریخواه، که آقای اوباما را به ملایمت بیش از حد در مورد ایران متهم کرده است.

نیویورک تایمز می گوید مقامات آمریکائی خواهان محدود کردن مذاکرات به برنامه اتمی ایران هستند و نخواهند گذاشت ایران مذاکرات را به مسائلی دیگر از جمله سوریه ارتباط بدهد.

آمریکا مدت هاست که به ایران در مورد برنامه ریزی برای ساخت بمب اتمی مشکوک است. ایران تاکید می کند که برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آمیز غیر نظامی است.

اسرائیل ایران را به اقدام نظامی تهدید کرده است. مایکل بی اورن، سفیر اسرائیل در آمریکا به نیویورک تایمز گفت اسرائیل معتقد است ایران نباید برای مذاکره پاداش بگیرد، بلکه باید تحریم ها را شدیدتر کرد.

تحریم های بین المللی و ممنوعیت هائی که اتحادیه اروپا در مورد نفت ایران وضع کرده است، تاکنون در متقاعد ساختن ایران به انصراف از برنامه اتمی اش موفق نبوده است.
XS
SM
MD
LG