لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۵

آمریکا در پی ترغیب امارات برای قطع واردات نفت ایران


بنا به گفته دیپلمات ها و منابع آگاه در صنایع نفت و گاز، ایالات متحده برای متقاعد کردن دبی به منظور قطع واردات نفت از ایران در حال مذاکره با مقامات امارت متحده عربی است.

در شرایطی که آمریکا بر صنعت نفت و گاز ایران تحریم های گسترده ای اعمال کرده است، دبی و برخی از کشورهای عرب تولیدکننده نفت به دلیل محدود شدن منابع سوخت نگرانند.

به گزارش خبرگزاری رویترز مقامات ایالات متحده سرگرم «شرکت ملی نفت» امارات متحده عربی هستند تا منبع دیگری برای واردات نفت خود بیابد اما دبی کماکان از ایران نفت می خرد.

یک منبع وابسته به صنایع نفت امارات متحده عربی می گوید «مقامات آمریکا از شرکت ملی نفت امارات خواسته اند تا واردات نفت از ایران را متوقف کند، اما واردات نفت ایران به دبی که از کمبود سوخت رنج می برد، هنوز ادامه داد».

یک مقام ایالات متحده می گوید «ما فرمان اجرایی کاخ سفید را در اختیار داریم و با امارات متحده عربی همکاری می کنیم تا واردات خود را کاهش دهد».

فروش نفت خام و فرآورده های نفتی تصفیه شده بزرگترین منبع درآمد ایران محسوب می شود. دبی بزرگترین خریدار این نوع فرآورده ها است و خریداران آسیایی، از جمله چین در رده بعدی قرار دارند.

«شرکت ملی نفت» امارات، میعانات را در پالایشگاه جبل علی در دبی تصفیه می کند تا سوخت دو میلیون ساکن این شهر، که بیشتر آن ها مهاجر و اغلب ثروتمند هستند را به نرخ ارزان فراهم کند.

صادرات نفت خام ایران در پی اعمال تحریم های ایالات متحده و کشورهای اروپایی در طی سال جاری به نصف و در نتیجه درآمدهای نفتی این کشور به شدت کاهش یافته است. تحریمهای ایالات متحده و اتحادیه اروپا با هدف اعمال فشار بر ایران برای توقف فعالیت های اتمی تهران طراحی شده اند. کشورهای غربی ادعا می کنند ایران در پی دستیابی سلاح های اتمی است.

براساس ارزیابی برخی از تحلیگران بازار، حجم واردات میعانات دبی از ایران در طی سال گذشته تقریباً بیست درصد افزایش یافت. منابع مطلع و آشنا با صنعت نفت منطقه خلیج فارس گفتند شرکت ملی نفت دولت امارات هنوز برای ورود کالاهای نفتی با ایران داد و ستد دارد.

یک دیپلمات غربی از گلایه عربستان سعودی از شرکت ملی نفت امارات خبر داده است.

این دیپلمات گفته است «مقامات عربستان سعودی از این که یکی دیگر از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از ایران حمایت و تاثیر تحریم ها را تضعیف می کند، ناخشنود هستند و آن ها احساس خود را به صورت علنی ابراز کرده اند».

حکم اجرایی

دولت آقای اوباما تابستان امسال حکمی اجرایی صادر کرد که براساس آن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مجاز خواهد بود که کشورها و یا شرکت هایی که از ایران میعانات می خرند را مشمول تحریم ها کند.

منابع مطلع صنایع نفت منطقه خلیج فارس می گویند شرکت ملی نفت امارات و مقامات ایالات متحده هنوز در حال مذاکره هستند تا راه های پیش رو برای توقف کامل خرید سوخت ایران توسط خرده فروشان سوخت در دبی را بیابند. در چنین شرایطی خرده فروشان دبی متحمل خسارات مالی سنگینی می شوند زیرا مقامات حاکم امارات متحده عربی این خرده فروشان را ملزم می کنند که گازوئیل را ارزان تر از نرخ بازارهای بین المللی بفروشند.

در صورتی که شرکت هایی که میلیاردها دلار متضرر می شوند، برای توقف واردات (فرآورده های نفتی ایران) جدیت نشان دهند، دولت ایالات متحده احتمالاً اعمال تحریم علیه این امارات را به حالت تعلیق درخواهد آورد. امارات متحده عربی قطب اقتصادی مهمی است که چندین هزار شهروند و شرکت ایالات متحده در آن فعالیت و بازرگانی دارند.
XS
SM
MD
LG