لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۷

ایران ظرفیت غنی سازی اورانیوم را افزایش داده است


تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم.
تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم.
در حالی که اتحادیه اروپا تحریم های سخت تری بر ایران وضع کرده است، خبرگزاری رویترز در گزارشی از وین می گوید دیپلمات های غربی بر این باورند که ایران ظرفیت غنی سازی اورانیوم در تاسیسات زیر زمینی فردو در نزدیکی قم را افزایش داده است.

با این حال، دیپلمات ها یادآور می شوند به نظر نمی رسد جمهوری اسلامی ایران سانتریفیوژ هایی را که به تازگی نصب شده است، راه انداخته باشد.

رویترز به نقل از یک دیپلمات وابسته به آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران به نصب سانتریفیوژها در فردو ادامه می دهد. وی اضافه می کند اگر این موضوع در گزارش بعدی آژانس درباره فعالیت های اتمی ایران، که انتظار می رود در نیمه نوامبر انتشار یابد، تایید شود، معلوم خواهد شد ایران به سوی تکمیل نصب سانتریفیوژ ها در فردو پیش می رود.

رویترز می گوید فردو به ویژه برای آمریکا و متحدان آن نگران کننده است زیرا ایران از آن برای تولید اورانیوم با غنای بالا استفاده می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود درباره ایران در اواخر اوت گفت تهران از زمان گزارش قبلی در ماه مه شمار سانتریفیوژها در فردو را به 2140 واحد افزایش داده است.

رویترز به نقل از دیپلمات ها می گوید ایران از آن زمان به نصب واحد های جدید ادامه داده است، اما هنوز از نزدیک به 700 دستگاه استفاده می کند.

یک اندیشکده آمریکایی– موسسه علوم و امنیت بین المللی - اخیرا اعلام کرد ایران تا تولید اورانیوم غنی شده که برای ساختن بمب کافی باشد، به دست کم دو تا چهار ماه وقت نیاز دارد.

در گزارش رویترز گفته می شود هر حرکت ایران برای افزایش سانتریفیوژهای فعال با محکومیت سریع غرب و اسراییل روبرو خواهد شد و ممکن است فعالیت های دیپلماتیک برای حل اختلاف را پیچیده تر کند.

هفته پیش مقامات ایران گفتند در صورت دریافت سوخت مورد نیاز یک رآکتور پژوهشی، تهران آماده خواهد بود درباره متوقف کردن تولید اورانیوم با غنای بالا مذاکره کند.
XS
SM
MD
LG