لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۱

ایران: تحریم ها غیر انسانی است


ایران تحریم های جدید اتحادیه اروپا را «اقدامی غیرقانونی، بی‌منطق، غیر انسانی و علیه ملت ایران» نامید. رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن تحریم های اخیر گفت «تحریم ها تاثیری بر برنامه اتمی نخواهد داشت.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه به خبرنگاران گفت اقدامات جدید اتحادیه اروپا ایران را وادار نخواهد ساخت که غنی سازی اورانیوم را متوقف کند. آقای مهمانپرست تحریم هایی را که روز دوشنبه وزیران خارجه اتحادیه اروپا علیه ایران تصویب کردند «غیر قانونی، نا معقول و غیر انسانی» نامید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای مهمان‌پرست در نشست خبری روز سه شنبه ۲۵ مهر درباره تصمیم اخیر اتحادیه اروپا گفت: «فکر می‌کنیم اشتباه محاسباتی که این کشورها دنبال می‌کنند، آنها را از رسیدن به یک نتیجهٔ مطلوب دور می‌کند. ما توصیه می‌کنیم که به جای رویکرد اشتباه و اصرار بر لج‌بازی و رفتن به سمت فشارهایی که فقط ملت ایران را منجسم‌تر می‌کند، با یک رویکرد منطقی می‌توانند به گفت‌وگو برگردند.»

مهمانپرست گفت «آنها روحیه ملت ایران را نمی‌شناسند، این اقدامات اشتباه است و هیچ دستاوردی برای آنها ندارد». به گفته او این گونه اقدامات «ملت ایران را تشویق خواهد کرد راه خود را استوارتر ادامه دهد.»

اتحادیه اروپا روز دوشنبه ممنوعیت های جدیدی بر صنایع گاز و معاملات تجارتی و مالی ایران وضع کرد. تحریم های قبلی غرب صادرات نفت خام ایران و دسترسی به شبکه های بانکی بین المللی را هدف گرفته بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت بر توانایی ایران در مقابله با تحریم ها تاکید کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل ضمن استقبال از تصمیم اتحادیه اروپا روز سه شنبه در جمع سفیران اتحادیه اروپا در اورشلیم از وضع «تحریم های سخت» علیه ایران به عنوان «بزرگترین تهدید برای صلح در زمان حاضر» تحسین کرد.
XS
SM
MD
LG