لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

مخالفت آمریکا با فروش احتمالی جنگنده های روسی به ایران


همزمان با زمزمه هایی از فروش جنگنده های روسیه به ایران، آمریکا می گوید این تصمیم می تواند به معنای نقض تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است فروش‌ جنگنده‌های "سوخو ۳۰" به ایران باید به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد برسد.

وی گفته است که ایالات متحده مخالفت خود را به اطلاع روسیه می رساند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا از کشورهای پنچ بعلاوه یک خواسته که از ممنوعیت های فروش برخی سلاح ها به ایران باید مطلع باشند.

در روزهای اخیر، رسانه‌های روسی به نقل از روزنامه کامرسانت خبر داده‌اند که ایران به دنبال خرید ۸ میلیارد دلار تسلیحات نظامی از روسیه است که فهرست تسلیحات درخواستی ایران قبلا ارسال شده بوده است.

بنا بر این گزارش جنگنده‌های چند منظوره سوخو-۳۰ اس‌ام، جنگنده‌های آموزشی پیشرفته یاک-۱۳۰، جنگنده‌های سبک، هلیکوپترهای ترابری ام آی-۱۷ و‌ام آی-۸، سامانه‌ پدافند موشکی ساحلی سیار کا-۳۰۰پی و زیردریایی‌های دیزلی-الکتریکی از جمله موارد فهرست درخواستی ایران است.

رسانه‌های ایران تاکنون درباره این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند اما حسین دهقان پیش از این تایید کرده بود که ایران به دنبال جنگنده‌های سوخوی-۳۰ از روسیه است. او جزئیات بیشتری از تعداد و قیمت جنگنده‌ها ارائه نکرده بود.

دیو ماجومدار در نشریه منافع ملی آمریکا نوشته است خرید هواپیماهای جنگنده جدید بر توانایی نظامی هوایی ایران می افزاید.

این کارشناس نظامی خرید هواپیماهای جدید سوخو توسط ایران را خبر بدی برای رقبای منطقه ای ایران در منطقه ارزیابی کرده است.

قرار بود روز پنجشنبه، ایران اولین محموله سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ را از روسیه دریافت کند اما روز گذشته، مقام های روسی گفتند ایران هنوز پول خرید این موشک ها را پرداخت نکرده است.

XS
SM
MD
LG