لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

دیدار وزیر دفاع ایران با ولادیمیر پوتین در حاشیه تلاش برای خرید تسلیحات روسی


روزنامه روسی کامرسانت خبر داده‌ که ایران به دنبال خرید ۸ میلیارد دلار تسلیحات نظامی از روسیه است.
روزنامه روسی کامرسانت خبر داده‌ که ایران به دنبال خرید ۸ میلیارد دلار تسلیحات نظامی از روسیه است.

رسانه ها به نقل از وزارت دفاع ایران می‌گویند حسین دهقان، وزیر دفاع ایران که به روسیه سفر کرده است، روز سه شنبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس گزارش رسانه های ایرانی، در این دیدار وزیر دفاع ایران و رئیس جمهوری روسیه درباره "مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی" گفتگو کردند.

ایران و روسیه در سوریه از دولت بشار اسد حمایت می کنند و می گویند به درخواست دمشق به نیروهای سوری برای جنگ با "تروریست ها" از جمله داعش کمک می کنند. اما مخالفان سوری می گویند اقدامات این دو کشور موجب بی ثباتی بیشتر سوریه شده است.

از سوی دیگر رسانه‌های روسی به نقل از روزنامه کامرسانت خبر داده‌اند که ایران به دنبال خرید ۸ میلیارد دلار تسلیحات نظامی از روسیه است که فهرست تسلیحات درخواستی ایران قبلا ارسال شده بوده است.

بنا بر این گزارش جنگنده‌های چند منظوره سوخو-۳۰ اس‌ام، جنگنده‌های آموزشی پیشرفته یاک-۱۳۰، جنگنده‌های سبک، هلیکوپترهای ترابری ام آی-۱۷ و‌ام آی-۸، سامانه‌ پدافند موشکی ساحلی سیار کا-۳۰۰پی و زیردریایی‌های دیزلی-الکتریکی از جمله موارد فهرست درخواستی ایران است.

رسانه‌های ایران تاکنون درباره این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند اما حسین دهقان پیش از این تایید کرده بود که ایران به دنبال جنگنده‌های سوخوی-۳۰ از روسیه است. او جزئیات بیشتری از تعداد و قیمت جنگنده‌ها ارائه نکرده بود.

دیو ماجومدار در نشریه منافع ملی آمریکا نوشته است خرید هواپیماهای جنگنده جدید بر توانایی نظامی هوایی ایران می افزاید.

این کارشناس نظامی خرید هواپیماهای جدید سوخو توسط ایران را خبر بدی برای رقبای منطقه ای ایران در منطقه ارزیابی کرده است.

در مورد سیستم پدافند هوایی نیز ایگور کورتوچنکو، مدیر مرکز تجزیه و تحلیل جهانی تجارت اسلحه نیز به خبرگزاری روسی ریانووستی گفته است ایران تنها به دنبال یک سیستم دفاعی موشکی نیست، بلکه به دنبال دستیابی به شبکه پیچیده ای از سیستم دفاعی هوایی یکپارچه از موشک های کوتاه برد، میان برد و بلند برد است.

این کارشناس نظامی همچنین به این خبرگزاری روسی گفته ایران به دنبال به روز کردن سیستم ترافیک هوایی خود است و چشم به تکنولوژی و نوآوری های روسیه در این زمینه دوخته است.

وزیر دفاع ایران پیشتر نیز گفته بود که ایران به دنبال نوسازی نیروی هوایی خود است.

خبرگزاری های داخلی ایران، هدف از سفر آقای دهقان به روسیه و دیدار با مقامات این کشور را گسترش مناسبات و تسریع در روند توافقات میان دو کشور، تعامل تهران - مسکو در حوزه های دفاعی و نظامی برای تثبیت صلح، ثبات و امنیت در منطقه و مبارزه با گروه داعش اعلام کرده اند.

نیروی هوایی ایران در مقایسه با رقیبان منطقه ای اش از جمله عربستان سعودی که دارای هواپیماهای مدرن هستند، عمدتا هواپیماهای قدیمی تری دارد.

XS
SM
MD
LG