لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

جان کربی: روسیه ممکن است تجهیزات نظامی بی‌سابقه‌ای به ایران ارائه دهد


هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه در نشستی خبری در کاخ سفید در واشنگتن به مناسبت سالگرد جنگ اوکراین گفت: «ما معتقدیم که روسیه ممکن است تجهیزات نظامی بی‌سابقه‌ای، از جمله در زمینه موشکی، الکترونیک و پدافند هوایی به ایران ارائه دهد.»

جان کربی تاکید کرد که ایران ماه‌هاست از جنگ روسیه در اوکراین حمایت می‌کند و در ماه نوامبر برای استفاده در جنگ اوکراین، توپخانه و گلوله‌های تانک به روسیه فرستاده است.

او افزود: «اکنون روسیه قصد دارد در ازای دریافت تجهیزات نظامی بیشتر با ایران همکاری کند.»

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفت که ایران به دنبال خرید «هلیکوپترهای تهاجمی، رادارها و هواپیماهای آموزشی رزمی» است. در مجموع، ایران امیدوار است که «میلیاردها دلار» تجهیزات نظامی از روسیه به دست آورد.

کربی گفت: «ما این موضوع را از نزدیک زیر نظر خواهیم داشت تا ببینیم در واقع چه اتفاقی می افتد.»

او در ادامه افزود: «اتحاد نظامی نزدیک‌تر بین این دو کشور می‌تواند تلاش‌های غرب در اوکراین و جاهای دیگر را پیچیده‌تر کند.»

او‌گفت: «این، نه تنها مطمئناً اوضاع را در اوکراین سخت‌تر می‌کند، بلکه مطمئناً می‌تواند وضعیت امنیتی در خاورمیانه را برای شرکا و دوستان ما در آنجا دشوارتر کند.»

به گزارش ان‌بی‌سی، در ماه دسامبر، مقامات ارشد دولت بایدن گفتند که مسکو در ازای دریافت تسلیحات از تهران حمایت نظامی و فنی «بی‌سابقه‌ای» ارائه می‌کند.

بهار گذشته، مقامات گفتند که خلبانان ایرانی در روسیه برای پرواز با هواپیماهای جنگنده روسی آموزش دیده‌اند و این نشان می‌دهد که ایران «ممکن است ظرف یک سال آینده دریافت این هواپیما را آغاز کند.»

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز اخیرا گزارش داد که بررسی تصاویر ماهواره‌‌ای از یک پایگاه نیروی هوایی زیرزمینی جدید در ایران به نام «عقاب ۴۴» نشان می‌دهد که این سایت نظامی احتمالاً برای میزبانی جنگنده‌های سوخو-۳۵ پیشرفته ساخت روسیه آماده می‌شود.

مقامات نظامی در ایران به تازگی از آنچه اولین پایگاه زیرزمینی نیروی هوایی ارتش خواندند رونمایی کردند.

گزارش نیویورک تایمز تصاویر منتشر شده «عقاب ۴۴» از سوی جمهوری اسلامی ایران را با تصاویر ماهواره‌ای مطابقت داده و چندین نشانه‌ از آماده‌سازی پایگاه برای جنگنده‌های سوخو ۳۵ پیدا کرده است.

ایران سال گذشته اعلام کرد که به دنبال خرید این جت‌های جنگی چندمنظوره است. این بیانیه در حالی است که جمهوری اسلامی به طور چشمگیری هماهنگی دفاعی با مسکو را در پی حمله به اوکراین افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG