لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

وزیر دفاع ایران در مسکو، به دنبال جذب همکاری بیشتری روسیه


سخنرانی حسین دهقان در کنفرانس امنیت بین المللی مسکو
سخنرانی حسین دهقان در کنفرانس امنیت بین المللی مسکو

وزیر دفاع ایران که به روسیه سفر کرده می گوید امیدوار به افزایش همکاری های دو کشور است. همزمان یک مقام بلندپایه روس از فروش تجهیزات بیشتر نظامی به ایران خبر داده است.

حسین دهقان می گوید تهران و مسکو برنامه های همکاری در حوزه نظامی و فناوری در دستور کار دارند. وی که برای شرکت در کنفرانس امنیت بین المللی به مسکو سفر کرده، قرار است در حاشیه این کنفرانس دیدارهایی دوجانبه با همتایان خود داشته باشد.

کنفرانس دو روزه امنیت بین المللی با شرکت نزدیک به ۵۰۰ تن از وزیران، فرماندهان و مقام های بلندپایه نظامی کشورها از روز چهارشنبه آغاز به کار کرد.

محور گفتگوها در این کنفرانس مبارزه با تروریسم، چالش های امنیتی در آسیا و اقیانوسیه، ثبات جهانی و همکاری های نظامی بین کشورها عنوان شده است.

در حالی که هنوز تحویل سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ از سوی روسیه به ایران تکمیل نشده، یک مقام بلندپایه نظامی روسیه گفت علاوه بر موشک های اس-۳۰۰، روسیه ممکن است سلاح های دیگری نیز که به موجب قوانین بین المللی ممنوع نیست، به ایران بفروشد.

الکساندر فومین، رئیس خدمات همکاری های نظامی-فنی فدراسیون روسیه در گفتگویی با خبرنگاران در مسکو اعلام کرد که روسیه با ایران قراردادهایی دارد و امکان امضای قراردادهای بیشتری هم وجود دارد.

وی گفت: تنها نگرانی مسالۀ حقوقی است. امکان فروش همه سلاح هایی که سازمان ملل متحد فروش آنها به ایران را منع نکرده است، وجود دارد.

این مقام روسی افزود: سلاح گرم، دفاع هوایی، رادار، سلاح های الکترونیک و سایر سامانه های نظامی، از جمله این موارد است.

آقای فومین همچنین گفت، زمانی که این جنگ افزارها ساخته شوند امکان صدور آنها به ایران وجود دارد، چون مسکو با تهران در تماس است.

اظهارات این مقام روس در حالی است که پیشتر همزمان با قرارداد فروش سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰، آمریکا و اسرائیل به این قرارداد واکنش نشان داده بودند.

XS
SM
MD
LG