لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

وزیر دفاع ایران: به سمت تولید سلاح غیرمتعارف نخواهیم رفت


آزمایش موشک بالستیک عماد توسط ایران در مهرماه سال ۹۴
آزمایش موشک بالستیک عماد توسط ایران در مهرماه سال ۹۴

در حالیکه آمریکا و سه کشور اروپایی خواستار طرح واکنش شورای امنیت به آزمایش‌های موشکی ایران شده‌اند، وزیر دفاع جمهوری اسلامی اعلام کرده است که ایران قصد تجاوز به هیچ کشوری را ندارد و برنامه موشکی جمهوری اسلامی بر ضد قطعنامه شورای امنیت نیست.

حسین دهقان، چهارشنبه شب ۱۱ فروردین در یک برنامه خبری گفت که برنامه موشکی ایران دفاعی است و برای مقابله با تهدید‌های احتمالی انجام می‌شود.

آقای دهقان با بیان اینکه ایران به سمت سلاح‌های نامتعارف نخواهد رفت، گفت: "برای کسب توانمندی‌های دفاعی نیاز به اجازه یا تایید دیگران نداریم."

سخنان وزیر دفاع ایران در حالیست که برنامه موشکی ایران طی روزهای اخیر در داخل و خارج کشور خبرساز شده است. روز چهارشنبه، آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس دوره ای شورای امنیت خواستار بررسی آزمایش‌های موشکی ایران شدند. این کشورها آخرین آزمایش‌های ایران را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانستند.

برنامه موشکی ایران قرار است روز جمعه ۱۳ فروردین توسط کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل متحد بررسی شود.

از سوی دیگر، همزمان رهبر جمهوری اسلامی به شدت از منتقدان داخلی برنامه موشکی ایران انتقاد کرد. او با بیان اینکه برخی می‌گویند دنیای فردا دنیای مذاکره‌ است نه موشک‌، گفت که این افراد اگر آگاهانه سخن می‌گویند خائن هستند. آیت الله خامنه‌ای گفت که اگر ایران تنها به دنبال مذاکره باشد و توان دفاعی خود را افزایش ندهد، کشورهای کوچک هم به خود اجازه می‌دهند ایران را تهدید کنند.

سخنان آیت الله خامنه ای اشاره به توئیتی داشت که از حساب کاربری اکبر هاشمی رفسجانی منتشر شده بود. در پیام آمده بود: "دنیای فردا دنیای گفتمان هاست، نه موشک ها..."

در عین حال خبرگزاری ایسنا به نقل از یکی از نزدیکان آقای هاشمی گزارش داد که این مقام جمهوری اسلامی مستقیما بر حساب توئیتر خود نظارت ندارد و پیام توئیتر منتسب به او نیز اصلاح شده است.

XS
SM
MD
LG