لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۸

سفیر روسیه در تهران: نگران نباشید؛ دنبال پایگاه نظامی در ایران نیستیم


لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران
لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران

سفیر روسیه در تهران خطاب به مردم ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت که روسیه به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران احترام می‌گذارد و "هرگز" به دنبال پایگاه نظامی در ایران نیست، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران روز چهارشنبه ۳ شهریور در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، انتقادات نمایندگان مجلس ایران از حضور نظامی روسیه در همدان را "سوءتفاهم" دانست و تاکید کرد: "روسیه نسبت به مردم ایران احساس دوستانه دارد."

به گفته او نظامیان روسیه برای "تفریح" به همدان نرفته بودند بلکه در راستای "انجام وظیفه مشترک مبارزه با تروریسم" بوده و اگر دو کشور لازم بدانند باز هم این همکاری تکرار خواهد شد.

آقای جاگاریان عملیات صورت گرفته از پایگاه نوژه همدان را عملیات "انتقام از تروریست‌ها" توصیف کرده است.

پس از اعلام حضور جنگنده‌ها و بمب افکن‌های روسیه در پایگاه هوایی نوژه همدان و استفاده از این پایگاه برای حمله به اهدافی در سوریه دست کم برای سه روز پیاپی، به رویدادی جنجالی در ایران بدل شده و موضع‌گیری‌های کم و بیش متناقض مسئولان ایرانی را به همراه داشته است.

وزارت خارجه آمریکا نیز در حال بررسی این موضوع است چرا که استفاده روسیه از پایگاه نوژه احتمال دارد نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا معتقد است که استفاده روسیه از یک پایگاه نظامی ایران برای انجام عملیات نظامی در سوریه، به پایان ناآرامی ها در آن کشور کمک نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG