لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

روسیه برای سومین روز از پایگاه نظامی هوایی ایران برای حمله در سوریه استفاده کرد


توپولف-۲۲ ام
توپولف-۲۲ ام

بمب افکن های روسیه برای سومین روز پیاپی از یک پایگاه نظامی هوایی ایران برای بمباران مواضع گروه های مخالف دولت بشار اسد در سوریه استفاده کردند. این مطلب را وزارت دفاع روسیه اعلام کرد. وزارت دفاع روسه گفت بمب افکن های دور برد توپولف-۲۲ ام و جنگنده بمب افکن های سوخوی ۳۴ مواضع داعش در استان دیر-الزور سوریه را بمباران کردند. روسیه پیشتر در جریان جنگ داخلی سوریه علاوه بر داعش، مواضع دیگر گروه ها را نیز بمباران کرده است.

به گزارش رویترز وزارت دفاع روسیه گفت هواپیماهای روسیه از پایگاه های روسیه و ایران پرواز کردند و شش مرکز فرماندهی و تعداد زیادی از پیکارجویان و تجهیزات نظامی آنان را نابود کردند. به گفته این وزارتخانه تمامی هواپیماها پس از ماموران به پایگاه ها برگشتند.

در روزهای اخیر بخش عمده اطلاعات استفاده روسیه از پایگاه هوایی همدان را مسکو منتشر کرده است. مقامات جمهوری اسلامی ایران عمدتا اطلاعات خاصی در این باره ارائه نداده اند.

استفاده روسیه از این پایگاه هوایی اعتراضاتی را در مجلس شورای اسلامی در پی داشت.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۲۷ مرداد در پاسخ به اخطار حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو که استفاده روسیه از پایگاه نوژه همدان برای بمباران اهدافی در سوریه را خلاف قانون اساسی کشور دانسته بود، گفت: "اخطار شما ناظر به اصل ۱۴۶ قانون اساسی است که طبق آن‌ استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور ممنوع است که بر این اساس پایگاهی در اختیار هیچ کسی قرار ندادیم."

وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که اقدام روسیه در استفاده از پایگاه هوایی همدان ممکن است نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

XS
SM
MD
LG