لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

ایران: استفاده روسیه از پایگاه همدان "عجالتا" پایان یافت؛ سفیر روسیه در تهران: ممکن است برگردیم


یک جنگنده سوخوی روسی
یک جنگنده سوخوی روسی

یک هفته بعد از افشای استفاده روسیه از یک پایگاه هوایی ایران برای بمباران مواضعی در سوریه، وزارت خارجه ایران اعلام کرد استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان "عجالتا" پایان یافته است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه اول شهریور در جمع خبرنگاران در تهران گفت "روسیه نه در ایران پایگاه دارد و نه مستقر شده است."

آقای قاسمی درباره انتقادات از اطلاع رسانی درباره استفاده روسیه از پایگاه نوژه همدان گفت: "درباره روسیه تفاهم شده بود که طرفین بعد از عملیات اطلاع رسانی کنند که انجام شد."

همزمان رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران تایید کرد که هواپیماهای جنگی روسیه همدان را ترک کرده‌اند.

او در عین حال گفت: "نیروهای هوافضای روسیه ممکن است در صورت لزوم و بنابر تصمیم سران روسیه و ایران، عملیات خود از پایگاه هوایی همدان را از سر بگیرند."

هفته گذشته یک سایت عرب زبان فاش کرد روسیه از پایگاه هوایی نوژه در همدان برای حمله به مواضع شورشیان در روسیه استفاده می کند. این خبر خیلی زود با تایید دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران همراه شد.

به نظر می رسد مقام های ایران چندان از افشای این خبر رضایت ندارند.

حسین دهقان وزیر دفاع ایران یکشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی درباره تاخیر در اطلاع رسانی گفت حضور جنگنده روسیه در پایگاه همدان به منظور سوختگیری بوده است و در این رابطه روس ها با اعلام خبر حضور جنگنده هایشان در همدان بی معرفتی کردند و توافق مکتوبی با روس ها درباره حضور جنگنده ها ی روس در همدان صورت نگرفته است.

بعد از اعلام استفاده روسیه از پایگاه نظامی در ایران موجی از انتقاد شکل گرفت. براساس اصل ۱۴۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، "استقرار هر گونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هر چند به عنوان استفاده‌ های صلح‏ آمیز باشد ممنوع است".

حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده مجلس ایران، در این باره اخطار قانون اساسی داد اما علی لاریجانی رئیس مجلس گفت ایران هیچ پایگاهی در اختیار روسیه قرار نداده است.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ مرداد ماه استفاده روسیه از پایگاهی در ایران را "تأسف بار" خواند و اعلام کرده بود در حال بررسی موضوع است، چرا که احتمال دارد این اقدام نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

طبق قطعنامه ۲۲۳۱، فروش یا انتقال هرگونه هواپیمای جنگی به ایران ممنوع است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود استفاده روسیه از یک پایگاه نظامی ایران برای انجام عملیات نظامی در سوریه، به پایان ناآرامی ها در آن کشور کمک نمی کند و از سوی دیگر حقوقدانان آمریکایی در حال بررسی بیشتر و تعیین هرگونه تخطی از قطعنامه سازمان ملل توسط روسیه هستند.

با این حال، وزیر خارجه روسیه پیشتر گفته بود که ناراحتی آمریکا از همکاری نظامی بین مسکو و تهران، نباید واشنگتن را از تلاش ها برای عملی کردن توافقنامه میان روسیه و آمریکا برای حل مشکل سوریه منحرف کند.

XS
SM
MD
LG