لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۷

آمریکا: استفاده روسیه از پایگاه نظامی ایران "تاسف بار" است


عکس تزئینی
عکس تزئینی

به دنبال استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه در همدان برای دومین بار به منظور انجام حملات هوایی در داخل سوریه، وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ مرداد ماه این اقدام را "تأسف بار" خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که در حال بررسی موضوع است، چرا که احتمال دارد این اقدام نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

طبق قطعنامه ۲۲۳۱، فروش یا انتقال هرگونه هواپیمای جنگی به ایران ممنوع است.

روسیه پیشتر در روز چهارشنبه اعلام کرد که بمب افکن هایی ارتش آن کشور که از پایگاه همدان به سوریه اعزام شدند، موفق شدند مواضع گروه داعش در دیرالزور را هدف قرار دهند که در نتیجه آن، دو مرکز فرماندهی و بیش از ۱۵۰ پیکارجوی داعش کشته شدند.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش اظهار داشت که استفاده روسیه از یک پایگاه نظامی ایران برای انجام عملیات نظامی در سوریه، به پایان ناآرامی ها در آن کشور کمک نمی کند و از سوی دیگر حقوقدانان آمریکایی در حال بررسی بیشتر و تعیین هرگونه تخطی از قطعنامه سازمان ملل توسط روسیه هستند.

با این حال، وزیر خارجه روسیه پیشتر گفته بود که ناراحتی آمریکا از همکاری نظامی بین مسکو و تهران، نباید واشنگتن را از تلاش ها برای عملی کردن توافقنامه میان روسیه و آمریکا برای حل مشکل سوریه منحرف کند.

سرگئی لاورف همچنین افزود، هیچ شواهدی در دست نیست که نشان دهد روسیه قطعنامه سازمان ملل متحد را زیر پا گذاشته است؛ چرا که روسیه به ایران هواپیمای جنگی برای استفاده شخصی نداده است.

XS
SM
MD
LG