لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

ادامه کشمکش بر سر حضور نظامی روسیه در ایران؛ لاریجانی: پروازهای روسیه از همدان متوقف نشده است


در حالیکه وزارت امور خارجه ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی از توقف پرواز هواپیماهای روسی از پایگاه همدان خبر دادند، رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که استفاده از پایگاه همدان برای پرواز جنگنده های روسی متوقف نشده است.

علی لاریجانی روز سه شنبه، دوم شهریور در جلسه علنی مجلس در پاسخ یکی از نمایندگان گفت که پروازها از پایگاه نوژه همدان متوقف نشده است و ایران در مبارزه با تروریسم با روسیه اتحاد دارد.

او این موضوع را در پاسخ به نماینده ای مطرح کرد که پرسیده بود چرا با وجود توقف پروازها از همدان درخواست نمایندگان برای رسیدگی به موضوع استفاده یکی از قدرت های جهانی از پایگاه‌های ایران رسیدگی نشده است.

آقای لاریجانی در حالی از متوقف نشدن پروازهای روسیه از پایگاه هوایی همدان خبر داد که یک روز قبل سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود این پروازها "عجالتا متوقف شده است.

گزارش هایی هم از اعلام توقف این پروازها توسط وزیر دفاع روسیه منتشر شده بود.

این در حالیست که روز سه شنبه، علی شمخانی خبر داد که جنگنده‌های روسی پنج‌شنبه هفته گذشته ایران را به مقصد روسیه ترک کرده‌اند.

انتقاد از سخنان وزیر دفاع و نامه دهقان به لاریجانی

رئیس مجلس ایران در بخش دیگری از سخنانش در صحن علنی، از ادبیات وزیر دفاع در سخن گفتن درباره نقش مجلس انتقاد کرد و گفت: "لازم است به وزیر دفاع این تذکر داده شود که نسبت به مجلس درست حرف نزدند، باید ادب حکمرانی را در این مسائل رعایت می کردند."

همزمان، وزیر دفاع ایران در نامه ای به علی لاریجانی از آنچه "سوء تفاهم ایجاد شده" در پی سخنانش درباره مجلس خواند، ابراز تاسف کرد. او گفت که هدف از سخنان روز گذشته او تضعیف جایگاه مجلس نبوده است.

حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی روز دوشنبه به خبرنگاران گفته بود که موضوع پرواز هواپیماهای روسی از پایگاه همدان تصمیم شورای عالی امنیت ملی است و به مجلس مربوط نیست.

آقای دهقان در نامه خود به رئیس مجلس گفت که منظور او این بوده که چنین تصمیمی به تصویب مجلس نیاز ندارد.

هفته گذشته اعلام شد که جنگنده ها و بمب افکن های روسی در پایگاه نوژه همدان مستقر شده و دست کم سه بار از این پایگاه برای حمله به اهدافی در سوریه استفاده کرده اند. این موضوع انتقاد برخی از نمایندگان مجلس را در پی داشت.

XS
SM
MD
LG