لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

روحانی: مردم خواهان تغییر در سیاست خارجی


رئیس جمهوری جدید ایران می گوید مردم او را به این دلیل انتخاب کردند که سیاست خارجی کشور را تغییر دهد و آنرا از شیوه پرخاشگرانه محمود احمدی نژاد دور سازد.

به گزارش اسوشیتد پرس، حسن روحانی که روز شنبه در جریان تحلیف جواد ظریف وزیر جدید امور خارجه سخن می گفت، اظهار داشت دولت او تاکتیک های خود را برای نزدیک شدن به قدرت های جهانی تعدیل خواهد کرد، اما گفت جمهوری اسلامی به اصول خود پای بند خواهد ماند.

روحانی گفت: «ما حق نداریم از سیاست خارجی برای شعار دادن یا کف زدن استفاده کنیم و سیاست خارجی جایی نیست که در آن کسی بتواند بی ملاحظه حرفی بزند یا موضعی اتخاذ کند.»

روحانی گفت مردم در انتخابات اعلام کردند خواهان سیاست خارجی جدیدی هستند.

رئیس جمهوری ایران ابراز امیدواری کرد تخصص ظریف و سال ها تجربه با آمریکایی ها بعنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد به دولت او در درک طرز تفکر آمریکا کمک کند.

روحانی گفت بازنگری در سیاست خارجی به معنای تغییر در اصول نیست، اما شیوه ها و تاکتیک ها باید تغییر کند.

اسوشیتد پرس می گوید روشن نیست که تیم روحانی چه اندازه قادر خواهد بود بر سیاست های ایران تاثیربگذارد و دیپلماسی نزدیک شدن به قدرت های جهانی را تقویت کند.

روحانی گفت ایران از تندگویی های دوره احمدی نژاد صدمه دید و دولتش از شعارهای او دور خواهد شد.

در این میان، روحانی وزیران موقت را بجای دو نفر از سه وزیر پیشنهادی او که مجلس رد کرد، منصوب کرده است. جعفر توفیقی وزیر موقت علوم، پژوهش وفناوری ، و رضا صالحی امیری وزیر موقت ورزش و جوانان خواهند بود.

روحانی برای انتصاب های موقت به تصویب مجلس نیاز ندارد، اما پس از سه ماه باید منصوبین جدیدی را برای رای اعتماد معرفی کند.
XS
SM
MD
LG