لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۴

صالحی به سازمان انرژی اتمی ایران بازگشت


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در حکمی علی اکبر صالحی را به ریاست سازمان انرژی اتمی ایران منصوب کرد. علی اکبر صالحی، آخرین وزیر امور خارجه احمدی نژاد جانشین فریدون عباسی دوانی می شود. آقای عباسی دوانی از جان به دربردگان سلسله ترورهای معروف به ترور دانشمندان اتمی ایران است. پس از نجات یافتن از سوءقصد، محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۹ به نشانه قدردانی او را به معاونت خود و ریاست این سازمان، به جای علی اکبر صالحی، منصوب کرد.

عباسی دوانی پیش از آن ریاست دانشکده فیزیک دانشگاه امام صادق، وابسته به سپاه پاسداران، را برعهده داشت. در قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت، فریدون عباسی دوانی به عنوان «دانشمند ارشد وزارت دفاع و مرتبط با موسسه فیزیک کاربردی ایران» مشمول تحریم قرار گرفته است.

به نوشته خبرگزاری رویترز جایگزینی رئیس تندروی سازمان انرژی اتمی با یک دیپلمات میانه رو را می توان بخشی از برنامه اعتدال گرایی آقای روحانی در زمینه سیاست های اتمی و روابط خارجی دولت او دانست.

آقای صالحی، متولد ۱۳۲۸ در کربلای عراق و دارای دکترای مهندسی هسته ای از موسسه ام آی تی آمریکا است. او که از سال ۱۳۸۹ تا پایان عمر دولت دهم وزارت خارجه جمهوری اسلامی را رهبری می کرد، اکنون به مقام پیشین خود در سازمان انرژی اتمی باز می گردد. آقای صالحی از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ عهده دار ریاست سازمان انرژی اتمی ایران بود. پیش از آن نیز تاسال ۱۳۸۲ نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی بود. او عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف است ودوبار نیز ریاست این دانشگاه را برعهده داشته است.

مارک فیتس پاتریک، مدیر برنامه عدم گسترش تسلیحات و خلع سلاح در «مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژیک آمریکا،» در این باره به خبرگزاری رویترز گفته است:« این هم انتصاب عاقلانه دیگری بودکه آقای روحانی انجام داد. صالحی بهترین وزیر احمدی نژاد بود با مواضع عمل گرایانه که از سازو کار جهان آگاه است و آن را درک می کند. استفاده از او در این رشته کاری درست است.»

به گفته او: «با بازگشت صالحی به مقام پیشینش، آقای روحانی، فریدون عباسی دوانی را که دارای مواضع افراطی و مصالحه ناپذیر است به حاشیه رانده است.». مارک فیتس پاتریک می افزاید:« به نظر می رسد که عباسی دوانی پس از آن که از واقعه ترور جان سالم به در برد نتوانست تلخی آن واقعه را در ارتباط با جهان غرب فراموش کند».

سازمان انرژی اتمی ایران با آن که نقش مستقیمی در روند مذاکرات با غرب ندارد اما کار عملیاتی تأسیس و توسعه و ساخت نیروگاه ها و تحقیقات هسته ای ایران را برعهده دارد. رئیس این سازمان همچنین نمایندگی تهران را در اجلاس سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی که در وین برگزار می شود، برعهده دارد.

دولت های غربی و اسرائیل می گویند برنامه اتمی ایران دارای هدف های نظامی و تسلیحاتی ست. اما تهران همواره این امر را تکذیب کرده و برنامه خود را صلح آمیز و با هدف تولید برق و دارو اعلام کرده است.

تاخیر در تعیین دبیر شورای امنیت ملی
به نوشته رویترز، پس از سازمان انرژی اتمی، نوبت به تعیین دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی می رسد. شورایی که نقش اصلی را درمذاکرات هسته ای با غرب دارد و دبیر آن همواره مذاکره کننده اصلی مذاکرات با کشورهای ۵+ ۱ بوده است. دبیر این شورا و مذاکره کننده اصلی آن در دوران احمدی نژاد سعید جلیلی تندرو بود. مواضع ایدئولوژیک و افراطی سعید جلیلی در مذاکرات هسته ای، پرونده ایران را به شورای امینت کشاند و موجب اعمال تحریم های شدید اقتصادی و سیاسی آمریکا و اتحادیه اروپا و بخش عمده جامعه بین المللی درمورد ایران شد و توانست وضعیت اقتصاد نابسامان این کشور را تا مرحله فلج پیش براند.

سعید جلیلی جزو نامزدهای ریاست جمهوری در انتخابات اخیر ایران بود که در برابر روحانی اعتدال گرا شکست خورد. شکست او و دیگر نامزدهای تندرو در انتخابات، به عنوان نشانه آشکار عدم رضایت مردم از سیاست های تندروانه او در مذاکرات اتمی تعبیر شده است.

به گزارش رویترز در حالی که به طور سنتی دبیر این شورا همواره نقش مذاکره کننده اصلی را درمذاکرات هسته ای ایران برعهده داشته است، به نظر کارشناسان مسائل ایران تاخیر و درنگ روحانی در برگماری دبیر برای این شورا می تواند به این دلیل باشد که او می خواهد وظیفه مذاکرات را به وزارت خارجه منتقل کند. اقدامی که ناظران آن را نشانه بارز دیگری از خواست روحانی برای هرچه کارآمدتر کردن روند مذاکرات می دانند.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه روحانی که با شمار بالای ۲۳۲ رای از مجلس رای اعتماد گرفت، از سیاست مداران ورزیده و آگاه بر روابط بین المللی با مواضع عمل گراست.
XS
SM
MD
LG