لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

چهارمین روز بررسی وزیران پیشنهادی: متن و حاشیه


سخنان روحانی در آخرین روز بررسی وزیران در مجلس
سخنان روحانی در آخرین روز بررسی وزیران در مجلس

روز پنجشنبه کار بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی روحانی به پایان رسید تا در پی آن رای گیری به وزیران آغاز شود.

آخرین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی
روز پنجشنبه ۲۴ مرداد ، مجلس شورای اسلامی چهارمین روز بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی برای کابینه حسن روحانی را آغاز کرد. این جلسه در ساعت هشت و نیم اغاز شد و آقای روحانی حدود یک ساعت بعد به آن پیوست. این جلسه با بررسی هفت وزیر پیشنهادی دیگر کابینه حسن روحانی کار بررسی صلاحیت ۱۸ وزیر کابینه را در مدت ۴ روز به پایان رساند. امروز قرار است رای گیری به وزیران پیشنهادی انجام شود.

بررسی هفت وزیر پیشنهادی
جلسه با دفاع محمدرضا نعمت زاده وزیر پیشنهادی صنعت، معادن و تجارت آغاز شد. پس از او بر اساس تریب الفبایی نام وزارت خانه ها نوبت به جعفر میلی منفرد وزیر پیشنهادی وزارت علوم و آموزش عالی و فن آوری رسید. در پی آن صلاحیت علی جنتی وزیر پیشنهادی برای وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی بررسی گردید. وزارت خانه بعدی وزارت کشور بود که وزیر پیشنهادی آن، عبدالرضا رحمانی فضلی، مانند حسین دهقان، وزیر پیشنهادی دفاع، با مخالفتی روبرو نشد و از این رو کسی نیز در موافقت سخن نگفت . رحمانی فضلی به توضیح برنامه پیشنهادی خود در وزارت کشور پرداخت. با سخنان وزیر پیشنهادی کشور جلسه صبح به پایان رسید. جلسه بعداز ظهر در ساعت ۲ بعد ازظهر با بررسی صلاحیت بیژن نامدار زنگنه وزیر پیشنهادی نفت آغازشد. پس از وزارت نفت نوبت وزارت نیرو بود و بررسی صلاحیت حمید چیت چیان وزیر پیشنهادی نیرو. آخرین وزارت خانه که وزیر پیشنهادی آن، مسعود سلطانی فر بود، وزارت ورزش و جوانان بود.
روز پنجشنبه نیز نقش و ارتباط وزیران با فتنه مهم ترین بخش سخنان مخالفان را تشکیل می داد. مانند روزهای قبل برنامه ها و سیاستهای وزیران پیشنهادی کمتر مورد نظر قرار داشت . سخنان مخالفان نیز به طور عمده در رد اتهام های مخالفان بود و یا در تحسین و تمجید وزیران پیشنهادی.

سخنان حسن روحانی
در پایان بررسی صلاحیت ها حسن روحانی، رئیس جمهور، اعلام کرد که به رای مجلس احترام می گذارد. او ضمن سپاس گزاری از همه نمایندگان مخالف و موافق گفت نقدها حق نمایندگان بود. آقای روحانی همچنین از مردم ایران در داخل و خارج از کشور به خاطر پیگیری مباحث مجلس از طریق رسانه ها خسته نباشید گفت و از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز به خاطر پخش مستقیم جلسات مجل تشکر کرد. آخرین سپاس های آقای روحانی از وزیران پیشنهادی اش بود که به گفته او در کمال حوصله و صبوری و رعایت ادب و اخلاق و اعتدال به نقدها، سوالات و مخالفت ها، حتی مخالفت هایی که با لحن تند اداشد پاسخ های منطقی و مناسب دادند.

او افزود با آن که برخی تعبیرات در مجلس «دلگیر کننده» بود اما آن را شیوه مردم سالاری پارلمانی دانست و گفت باید عادت کنیم ظرفیت و تحمل خود را بالا ببریم. او در سخنان خود تاکید کرد که کوشیده است کابینه خود را به صورت منظومه ای هماهنگ و منسجم و یک پارچه تنظیم کند و وزیران متناسب با چالش های هر وزارت خانه انتخاب شده اند. روحانی تاکید کرد که در انتخاب وزیران به سن آنان توجه نکرده بلکه به کارآیی آنان توجه داشته است . او گفت شرایط ایران به گونه ای نیست که با آزمون و خطا پیش برویم. او در پاسخ به نقدهایی در مورد حضور نداشتن زنان و اقلیت ها در کابینه، که با وعده های انتخاباتی اش تفاوت داشت، گفت می کوشد از آنان در مقام های مدیریتی و حتی در نهاد ریاست جمهوری استفاده کند.

روحانی اعلام کرد که رای مجلس هرچه باشد به آن احترام می گذارد. او گفت نظر شخصی نمایندگان گاه با رای نهایی مجلس متفاوت است و رای مجلس به کابینه او با رای نهایی مجلس مشخص می شود. او از نمایندگان خواست پیام انتخابات را مد نظر قرار دهند. او با بیان این که برخی از سخنان «سنگین» بود تا جایی که برخی از رسانه ها از اصطلاح «اعتراف گیری» درباره آن ها استفاده کردند، اما آن را حق نمایندگان دانست وطرح آن ها را برای شفافیت بیشتر کابینه خود در اذهان مردم و نمایندگان لازم دانست.

روحانی همچنین برخی از بحث ها را ناشی از اختلاف نظر در فهم قانون اساسی دانست و گفت کسی نمی تواند نظر خود را به عنوان نظر اسلام و انقلاب و قانون بداند.

آغاز رأی اعتماد
پس از سخنان روحانی رای گیری برای وزیران پیشنهادی او آغاز می شود. ۲۹۰ نماینده مجلس با رای مخفی به وزیران پیشنهادی کابینه دولت یازدهم رای خواهند داد. در صورت رای نیاوردن هریک از وزیران گروه های کاری تا انتخاب وزیر جدید به کار خواهند پرداخت.

در حاشیه روزچهارم:
* به نوشته آینده انلاین،کریمی قدوسی از جبهه پایداری تلویحا تهدید به راه اندازی مجدد کفن پوشان علیه وزیر ارشاد کرد و بعد از صحبت علیه خاتمی و مهاجرانی، بی توجه به تذکر اعضای هیات رئیسه که وقتش تمام شده است فریاد زد«اگر بخواهد آن حوادث برگردد همه بدانند این ملت آماده اند و لشکرهای عشق صد درصد آماده اند و اجازه نخواهند داد ذره ای انحراف بر این انقلاب خونبار بوجود آید»
*عثمان احمدی نماینده مهاباد تقریبا همه وقت ۵ دقیقه ای خود را صرف خواند قران و تبریک گویی و رویدادهای مصر کرد. این باعث شد تا محمدرضا باهنر تذکر دهد که بهتر است از« از روی احتیاط» به موضوع بحث هم بپردازد.

* اعتراض عثمان احمدی متوجه روحانی بود که چرا از اهل سنت وزیری در کابینه خود پیشنهاد نکرده است.

* فراکسیون اهل سنت مجلس به کابینه روحانی رای اعتماد داده است.

*توزیع نامه علیه محمدعلی نجفی با امضای امیرآبادی فراهانی در میان نمایندگان مجلس با مخالفت رئیس مجلس روبرو شد. او گفت توزیع هرنامه ای در صحن علنی مجلس باید با اطلاع و موافقت هیئت رئیسه مجلس باشد. روز چهارشنبه نیز شب نامه هایی علیه روحانی و وزیرانش در مجلس پخش شده بود تا روحانی و وزیرانش را به عنوان فتنه گر معرفی کند.

*روز پنجشنبه برخی از پایداری ها به پخش فیلمی علیه میلی منفرد دست زدند که با اعتراض عده ای از نمایندگان روبرو شد. رسانه ها آن را ادامه روش های احمدی نژادی دانستند.

* آخرین روز مجلس با بی نظمی بیشتری روبرو بود. روز پنجشنبه نیز نمایندگان به تجمع گرد وزیران و راه رفتن در میان صندلی ها و مشورت و گفت وگو با یکدیگر در اثنای سخنرانی ها ادامه دادند.

* در آخرین روز رای اعتماد به وزیران پیشنهادی تلویزیونی در برابر چشم نمایندگان پخش جلسه را عینا از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می کرد. گفته می شد این کار برای آن انجام گرفته تا نمایندگان بتوانند بی نظمی های خود را ببینند و متنبه شوند. اما به گزارش خبرنگاران حاضر در مجلس دوربین های صدا و سیما می کوشید از بخش هایی که نمایندگان منظم تر بودند تصویر بگیرد. حال آن که در نقاط دیگر مجلس آشفتگی و بی نظمی مسلط بود.
* احمد توکلی در مقام مخالف بیژن نامدار زنگنه، وزیر پیشنهادی نفت گفت قصد داشته در موافقت با او سخن بگوید اما بعد از سوگند دروغ زنگنه به مخالفت با او برخاسته است. نماینده موافق زنگنه در قبال سخنان توکلی گفت در این مورد سوء تفاهم ایجاد شده و سوگند زنگنه برای مورد دیگری بوده است. زنگنه نیز در سخنان خود گفت نیازی به دروغ گویی ندارد.

*بیژن نوباوه از نمایندگان و وزیران در صحن علنی فیلم برداری می کرد.
مخالفان به طور عمده از جبهه پایداری (نزدیک به مصباح) بودند. که امروز بیش از روزهای گذشته جنب و جوش داشتند. حسین طلا، روح الله عباسپور، روح الله حسینیان، احمد بخشایشی، علی محمد بزرگواری، رسایی، کوچک زاده، بیژن نوباوه، جواد کریمی قدوسی، مسعود میرکاظمی، محمد سلیمانی از جمله آنان بودند.

*از فراکسیون اصولگرایان هم نمایندگانی چون زاکانی، توکلی و محمد دهقان در مخالفت با برخی از وزیران پیشنهادی سخن گفتند.

*رفت و آمد برخی از اعضای این فراکسیون هم چشمگیر بود: سالم، بذرپاش، توکلی، نادران، حداد عادل از آن جمله بودند.

* تلاش فراکسیون اصولگرای رهروان ولایت، و اصلاح طلبان، که حامی دولت درمجلس به شمار می روند، نیز برای رایزنی با نمایندگان چشمگیر بود. افرادی چون مطهری، تابش، جلالی و غیره.

* رسایی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد سخن می گفت پس از آن که تریبون را با اکراه رها کرد به سراغ علی جنتی رفت و دوجلد کتاب به او هدیه کرد و با او روبوسی کرد.

* زنان مجلس امروز نیز نقشی انفعالی داشتند و نه در سخنرانی ها و نه در بحث شرکت نداشتند.

* نگاهی با نظرات خوانندگان سایت ها نشان می دهد که اکثر آنها پخش این جلسات را از این جهت مفید دانسته اند که آگاهی آنها را از کیفیت نمایندگان مجلس بالا برده است. کامنت هایی از این قبیل: «چیزی که در این ۴ روز از نمایندگان دیدم نشان از کم اطلاعی آنان دارد. اغلب آنان قادر به ارائه تحلیل های منطقی و بر اساس برنامه وزرا نبودند. بیشتر شبیه به مرافعه های قبیله ای و حداکثر، دبیرستانی، و براساس هیجان و شعار بود. موافق و مخالف در این عرصه مانند هم بودند. آری مجلس در راس امور است اما مجلسی که عصاره فضایل جامعه باشد. این نمایندگان گویی تنها بخش فرودست جامعه را نمایندگی می کنند و بخش فرهیخته جامعه نماینده ای ندارد».( نقل شده از سایت آینده آنلاین)
XS
SM
MD
LG