لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

وعده روحانی به موگرینی برای همکاری حقوق بشری با اروپا، سه روز بعد از مخالفت قوه قضاییه


دیدار روز شنبه ۸ آبان روحانی و موگرینی.
دیدار روز شنبه ۸ آبان روحانی و موگرینی.

یک هفته بعد از اینکه مقام های قضایی ایران اعلام کردند با هرگونه گفت و گو درباره وضعیت حقوق بشر در ایران با اروپایی ها مخالف هستند، حسن روحانی در دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اروپا گفت دولت آماده همکاری با این اتحادیه در زمینه مسائل حقوق بشری است.

به گزارش ایرنا، روز شنبه ۸ آبان حسن روحانی گفت «جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در راستای ترویج حقوق شهروندی در جوامع منطقه، همکاری‌های گسترده‌ای را با اتحادیه اروپا داشته باشد.»

پیشتر رسانه های ایران گزارش دادند که سفر خانم موگرینی برای گفت و گو با مقام های تهران درباره وضعیت سوریه است اما در حاشیه این دیدار مذاکراتی برای بحث درباره مسائل حقوق بشر ایران در دور بعدی گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا شده است.

سفر موگرینی و هیات همراه یک هفته بعد از اختلاف نظرها در تهران برای بحث درباره نقض حقوق بشر در ایران در مذاکرات با اروپایی ها مطرح می شود.

مجید تخت روانچی معاون وزیر امور خارجه ایران سوم آبان گفت در دور جدید مذاکرات دوره ای جمهوری اسلامی با اتحادیه اروپا نمایندگان قوه قضائیه حضور خواهند داشت تا درباره مسایل حقوق بشری صحبت کنند.

اتحادیه اروپا از منتقدان نقض حقوق بشر در ایران است و تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی در این زمینه وضع کرده است، با این حال طی یکسال گذشته تلاش کرده است تا مسائل حقوق بشری، از جمله لغو مجازات اعدام در ایران را در مذاکرات با مقامات ایران پیگیری کند.

دو روز بعد از سخنان معاون وزیر خارجه ایران،‌ محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ضمن رد هرگونه همکاری با اروپایی ها در سخنانی، گفت آنها به دنبال ایجاد دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در تهران هستند که دستگاه قضایی اجازه تاسیس «لانه فساد» را نخواهد داد.

محمد جواد لاریجانی روز چهارشنبه پنجم آبان به خبرنگاران گفت: «اروپایی‌ها به‌ دنبال تاسیس دفتری در تهران هستند، اگر منظور پیگیری امور تجاری باشد مشکلی نیست، اما گفته‌اند که می‌خواهند با مدافعان حقوق بشر و NGO های داخل کشور ما ارتباط نزدیک بگیرند تا از روند اجرای حقوق بشر در کشورمان اطمینان حاصل کنند.»

پیشتر نیز تلاش اتحادیه اروپا برای ارتباط با فعالان حقوق بشر در داخل ایران با حملات تند اصولگرایان و مقام‌های قضایی ایران روبرو شده بود؛ از جمله دیدار کاترین اشتون، مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا با نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که بعدها گفته شد یکی از دلایل حکم سنگین زندان علیه خانم محمدی دیدار او با کاترین اشتون بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG