لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

روحانی: سال ۹۰ که قیمت نفت شش برابر امسال بود شغلی ایجاد نشد


حسن روحانی در سخنانی در یزد، محمد خاتمی را ستود و گفت مردم آنهایی که برای عظمت ایران تلاش کردند را هیچگاه فراموش نخواهد کرد
حسن روحانی در سخنانی در یزد، محمد خاتمی را ستود و گفت مردم آنهایی که برای عظمت ایران تلاش کردند را هیچگاه فراموش نخواهد کرد

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه ۱۷ اسفند ماه در سخنانی در یزد، به انتقاداتی که در دوره تبلیغات انتخابات اخیر در کشور علیه عملکرد اقتصادی دولت مطرح شده بود، پاسخ داد.

حسن روحانی با بیان این که وجود مشکلات اقتصادی را می‌‌پذیرد، گفت "به کسانی که انصاف را در انتخابات رعایت نکرده و با بوق‌هایی که در اختیار داشتند بی‌انصافی کردند، می‌گویم در دوران وفور و بالا بودن قیمت نفت در سال های گذشته و مشخصا در سال ۹۰ که درآمدهای نفتی ۱۲۰ میلیارد دلار بود هیچ اشتغالی درست نشد."

اشاره آقای روحانی به برخی از نامزدهای اصولگرای مجلس است که در دوره‌ای در مجلس حامی دولت محمود احمد‌ی‌نژاد و در دو سال گذشته منتقد دولت روحانی بودند. این نامزدها در تبلیغات انتخابات مجلس برنامه‌های دولت برای رونق اقتصادی را شکست خورده و عملکرد دولت را ناکارآمد دانستند. یکی دیگر از نمایندگان نیز دفتر حسن روحانی و برادر او را متهم به دست داشتن در فساد مالی کرد.

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به کاهش قیمت نفت طی یک سال و نیم گذشته به حدود یک ششم، گفت که در این مدت ارزش پول بسیاری از کشورهای فروشنده نفت بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد کاهش داشته است.

رئیس جمهوری ایران اضافه کرد که با وجود کاهش قیمت نفت به بشکه ای ۲۵ دلار، ارزش پول ملی کاهش نیافته است. به گفته او طی دو سال گذشته با وجود کاهش درآمد دولت، بیش از یک میلیون و هفتصد هزار شغل ایجاد شده است. آقای روحانی از اقتصاددانان و اساتید دانشگاه خواست آمارهای کنونی را با دو سال گذشته مقایسه کنند.

تمجید از خاتمی و عارف

رئیس جمهوی ایران در سخنرانی خود در شهر یزد، محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران، و محمد رضا عارف معاون اول او را ستود.

آقای روحانی گفت: "در دورانی که من در مجلس حضور داشتم بزرگانی مثل شهید سید رضا پاک‌نژاد و برادر عزیز من سید محمد خاتمی از اردکان در مجلس حضور داشتند. ایران قهرمان خدمتگزاران خود و آنهایی که برای عظمت ایران تلاش کردند را هیچگاه فراموش نخواهد کرد و هیچ کس هم نمی‌تواند نام و عظمت کسانی را که به مردم خدمت کرده‌اند را خاموش کند."

او همچنین در سخنان خود از کسانی که از مردم برای شرکت در انتخابات دعوت کردند، از جمله به گفته او، "بزرگان و نخبگان این کشور و به ویژه افتخارات یزد" یاد کرد.

محمد خاتمی که از سوی دادستان تهران ممنوع التصویر شده است، در پیامی ویدئویی مردم را به شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان دعوت کرد و از آنها خواست به فهرست اصلاح‌طلبان رای دهند.

حسن روحانی همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ که منجر به ریاست جمهوری او شد، از نقش محمدرضا عارف در آن انتخابات تمجید کرد.

آقای عارف که گزینه اصلی اصلاح طلبان در آن انتخابات بود به سود حسن روحانی کناره گیری کرد. او در انتخابات هفتم اسفند ماه به عنوان نفر اول تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت.

XS
SM
MD
LG