لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۰

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان‌های ایران


عکسی که از انتقال مریم نقاش زرگران به بیمارستان منتشر شده است
عکسی که از انتقال مریم نقاش زرگران به بیمارستان منتشر شده است

مریم نقاش زرگران زندانی مسیحی، جعفر عظیم‌‌زاده فعال کارگری، محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، و احسان مازندرانی روزنامه‌نگار، همگی در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

با افزایش تعداد زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان‌های ایران که دست به اعتصاب غذا زده‌اند، اعضای خانواده این زندانیان و کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی نسبت به سلامتی آنها ابراز نگرانی کرده‌اند.

مریم(نسیم) نقاش زرگران، نوکیش مسیحی زندانی در زندان اوین از روز ۶ خرداد در اعتصاب غذا به سر می‌برد و روز یکشنبه ۹ خرداد به دلیل وخامت حال به بیمارستان منتقل شده است.

خانم نقاش زرگران معلم موسیقی کودکان است که به ۴ سال حبس محکوم شده و از تیر ماه ۱۳۹۲ در زندان به سر می‌برد.

جعفر عظیم‌‌زاده رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران از روز دهم اردیبهشت ماه اعتصاب غذا کرده و روز دوشنبه ۱۰ خرداد خانواده و برخی همکاران او در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

این فعال کارگری در اسفندماه سال ۱۳۹۳ از سوی دادگاه انقلاب به ۶ سال حبس و ۲ سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها محکوم شد.

محمدصدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر از ۱۹ اردیبهشت در آستانه گذراندن دهمین سال حبس خود اعتصاب غذا کرده و تاکنون دو بار به بیمارستان منتقل شده است.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان که آقای کبودوند از بنیانگذاران آن است، اعلام کرده که خطر مرگ او را تهدید می‌کند.

احسان مازندرانی روزنامه‌نگار زندانی از دو هفته پیش اعتصاب غذای خود را آغاز کرده و برای همسرش نیز وصیت‌نامه فرستاده است.

آقای مازندرانی آبان ماه سال گذشته به همراه چهار روزنامه‌نگار دیگر در پروژه امنیتی موسوم به "نفوذ" بازداشت و به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد.

XS
SM
MD
LG