لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

کبودوند برای دومین بار به بیمارستان منتقل شد؛ محاکمه مجدد در حین اعتصاب غذا


محمدصدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر زندانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برد برای دومین بار به بیمارستان منتقل شد.

پریناز باغبان حسنی، همسر محمدصدیق کبودوند در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت که این زندانی سیاسی پس از ۱۸ روز اعتصاب غذا برای بار دوم به بیمارستان منتقل شده و خون‌ریزی معده کرده است.

به گفته او آقای کبودوند کاهش شدید وزن پیدا کرده و دچار عدم تعادل در راه رفتن و صحبت کردن است، ضمن این که دردهای کلیه و کبدش نیز تشدید شده است.

محمد صدیق کبودوند در این شرایط روز سه‌شنبه، چهارم خرداد به دادگاه انقلاب رفته و بدون حضور وکیل مجددا محاکمه شده است.

به گفته خانم باغبان حسنی، اتهام جدید آقای کبودوند فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده است.

همسر محمد صدیق کبودوند گفت: "روز شنبه و برای بار اولی که او را به بیمارستان برده بودند، تاکید کرده بود که از پذیرش داروهای تقویتی که باعث شکسته شدن اعتصاب غذا شود خودداری می‌کند اما چون اصرار داشتند که به او سرم بزنند و ممانعت می‌کرد، دوباره به زندان بازگردانده شد."

محمد صديق کبودوند، دبير کل "سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" و مدير مسئول روزنامه توقيف شده "پيام مردم" از تيرماه سال ۱۳۸۶ در زندان است و بارها دست به اعتصاب غذا زده است.

اوکه در دوران زندان برنده چندین جایزه بین‌المللی شده، تنها یک بار و آن هم برای عیادت از فرزند مبتلا به سرطانش، پس از اعتصاب غذا اجازه مرخصی گرفت.

آقای کبودوند با اتهاماتی مانند "اقدام عليه امنيت ملی" و "تبليغ عليه نظام" به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

امسال در آستانه روز جهانی آزادی مطبوعات، آمریکا خواستار آزادی محمد صدیق کبودوند و دیگر روزنامه نگاران زندانی در ایران شد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه، ۹ اردیبهشت ماه با اشاره به بیماری آقای کبودوند در زندان گفت که به‌رغم امکان استفاده از تسهیلات قانونی و توصیه رئیس زندان اوین، کبودوند هنوز در حبس است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ما از دولت ایران می خواهیم او و دیگر روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران را که "صرفا به دلیل استفاده از حق آزادی بیان در حبس هستند"، آزاد کند.

XS
SM
MD
LG