لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

نگرانی رونقی ملکی از سلامتی بهشتی لنگرودی؛ اعتصاب غذا استقبال از مرگ است


یکی از تجمعات معلمان و درخواست آزادی معلمان زندانی - عکس آرشیوی
یکی از تجمعات معلمان و درخواست آزادی معلمان زندانی - عکس آرشیوی

حسین رونقی ملکی، زندانی سیاسی که در مرخصی به سر می‌برد، با انتشار متنی نسبت به سلامت محمود بهشتی لنگرودی، معلم زندانی در اعتصاب غذا ابراز نگرانی کرد.

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی پیشین کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به حکم ۱۴ سال زندان خود از روز اول اردیبهشت اعتصاب غذای تر خود را آغاز کرد که در واکنش به بی‌توجهی مسئولان قضایی از روز سیزدهم اردیبهشت تبدیل به اعتصاب غذای خشک شده است.

حسین رونقی ملکی که خود سابقه اعتصاب غذا در زندان را دارد درباره تفاوت دو شیوه تر و خشک نوشته است: "اعتصاب غذای خشک داستانش فرق می کند، لبان و دهانت خشک می‌شود و هر چه تلاش می کنی کمی فقط کمی گلویت را با آب دهانت تر کنی بی فایده است. پوستت چروکیده و خشک می‌شود و هر لحظه حس می کنی جثه‌ات را با فشار کوچک می‌کنند. استخوان‌هایت انگار مچاله شده‌اند و درد می‌کنند [...] اعتصاب غذای خشک که می کنی یعنی با آغوش باز به سوی مرگ می روی."

به گفته این زندانی سیاسی که پیش از این همبند محمود بهشتی لنگرودی بوده، جان آقای بهشتی لنگرودی به دلیل اعتصاب غذای خشک پس از اعتصاب غذای تر، "در خطر جدی" قرار دارد.

همسر معلم و فعال صنفی زندانی: محمود بهشتی لنگرودی تا رسیدن به مطالباتش به اعتصاب غذا ادامه می دهد

آدینه بیگی، همسر محمود بهشتی لنگرودی نیز پیش از این گفته است که این معلم زندانی اعتصاب غذای خود را تا "توقف اجرای حکم تا زمان اعاده دادرسی در دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه، طبق نص صریح اصل ۱۶۸ قانون اساسی" ادامه خواهد داد.

این فعال حقوق صنفی معلمان ایران بارها بازداشت و زندانی شده و در پاییز سال گذشته برای سومین بار اعتصاب غذا کرد. به گفته خانواده و نزدیکان او، اعتصاب غذاهای مکرر باعث بروز مشکلات جدی برای سلامت محمود بهشتی لنگرودی شده است.

علی اکبر باغانی، رسول بداقی، علیرضا هاشمی و اسماعیل عبدی از دیگر معلمانی هستند که به دلیل فعالیت‌های صنفی در زندانی شدند. در این بین آقای بداقی پس از تحمل هفت سال زندان، دهم اردیبهشت امسال آزاد شد و علی اکبر باغانی نیز پس از تحمل زندان، به تبعید رفت.

همزمان با روز معلم در ایران، بسیاری از معلمان در نقاط مختلف کشور با برپایی راهپیمایی یا اعتصاب غذای نمادین با معلمان زندانی و محمود بهشتی لنگرودی ابراز همبستگی کردند.

XS
SM
MD
LG