لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

یک زندانی سیاسی: تا جمهوری اسلامی باشد، مردم ایران روز خوش نخواهند داشت


کمال جعفری یزدی، از امضاکنندگان بیانیه ۱۴
کمال جعفری یزدی، از امضاکنندگان بیانیه ۱۴

کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی که از ۲۰ دی ماه به مرخصی درمانی اعزام شده بود در یک فایل صوتی از بازگشت خود به زندان وکیل آباد مشهد خبر داد و گفت: تا روزی که جمهوری اسلامی باشد، مردم ایران روز خوش نخواهند داشت.

وی در این پیام صوتی که نسخه‌ای از آن روز سه‌شنبه ۳ اسفندماه به صدای آمریکا ارسال شده، با اشاره به اینکه درمان او کامل نشده است و در صورت لزوم باید تحت عمل جراحی دیسک گردن قرار بگیرد، خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی در ایران شد و خطاب به مردم ایران گفت: «زندان‌های ایران از زندانیان سیاسی پر است.»

او در ادامه آیت الله علی خامنه‌ای، ‌دستگاه قضایی، ‌وزارت اطلاعات و حکومت جمهوری اسلامی ایران را مسئول حفظ جان خود و خانواده‌اش اعلام کرد و خطاب به مقامات ایران گفت: «دست از ظلم و جنایت بردارید، با بریدن زبان، دوختن دهان و زندان کردن بیگناهان کار پیش نمی‌روند، حکومت صالح باید بر قلب‌ها حکومت کند.»

کمال جعفری یزدی، یکی از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای علی خامنه‌ای فروردین‌ماه ۹۸ توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به اتهام «تشکیل دسته و گروه به قصد براندازی نظام»، «تبلیغ علیه نظام» و«توهین به رهبری» به ۱۳ سال زندان محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.

  • بازداشت کوتاه مدت مادر زینب جلالیان، زندانی سیاسی

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی از بازداشت گوزل حاجی زاده، مادر زینب جلالیان، زندانی سیاسی کُرد، توسط نیروهای امنیتی خبر داد و نوشت وی پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد.

یک منبع مطلع در رابطه با بازداشت خانم حاجی‌زاده به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت، او که طی روزهای گذشته در پیامی ویدئویی، خواستار آزادی و ملاقات با فرزند خود شده بود، روز دوشنبه ۲ اسفندماه توسط نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و با انتقال به اداره اطلاعات ماکو پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد.

زینب جلالیان ، زندانی سیاسی کُرد، اسفندماه سال ۱۳۸۶ در شهر کرمانشاه بازداشت شد. دستگاه قضایی ایران او را به اتهام محاربه و عضویت در یکی از احزاب کرد ابتدا به اعدام و سپس در دادگاه تجدیدنظر به حبس ابد محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG