لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

برادر جیسون رضائیان در گفتگو با صدای آمریکا: گزارش فارس غیرحقوقی است


برادر جیسون رضائیان در گفتگو با صدای آمریکا: مقاله فارس «غیرحقوقی» است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

علی رضائیان برادر خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار روزنامه واشنگتن پست در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا تمامی اتهامات فعالیت جاسوسی علیه برادرش جیسون را رد کرد و محتوای مقاله خبرگزاری فارس درباره او را بی‌پایه، غیرحقوقی و مصداق منافع سیاسی عنوان کرد.

علی رضائیان همچنین درباره وضعیت یگانه صالحی همسر جیسون رضائیان که چند ماه است به قید وثیقه آزاد شده است، و این که با تحولات رخ داده، آیا تاریخ دادگاه مشخص شده یا خیر، گفت «آنچه ما می‌دانیم این است که طی روزهای آینده یک وقت ملاقات برای وکیلمان با قاضی پرونده مشخص شده است و امیدواریم بعد از ملاقات با وی اتهامات جیسون مشخص شود. اتهامات علیه وی رسما عنوان نشده است.»

وی در ادامه افزود «اخیرا مقاله‌ای طولانی در این باره منتشر شده است، ولی در نهایت آنچه در آن آورده شده، این است که جیسون چند نفر را به چند تن دیگر معرفی کرده است. ۹ سال پیش این کار صورت گرفته بود. جیسون به ایران آمد که روزنامه نگار باشد. این مقاله در بیش از دو هزار کلمه این مطلب را گفته است. من خودم خیلی افراد را به دیگران معرفی کرده ام. من مسوول اقدامات آنها نیستم. این لُب مطلب مقاله است، معرفی افراد. مقاله بسیار طولانی و سردرگم. اگر مطلب عنوان شده در این مقاله اتهامات جیسون است، گمان و باور نمی کنم هیچ قاضی او را محکوم کند.»

آقای علی رضائیان در ادامه با بیان این که همه ما می‌دانیم که جیسون به هیچ نوع مطلب سری دسترسی نداشته است، اگر می‌داشت تاکنون می‌گفتند، افزود «برای این که پرونده امنیتی بود و جیسون خوب فارسی صحبت نمی‌کند، می‌خواستیم که وکلای جداگانه برایشان فراهم کنیم. اما هم اکنون خانم احسن وکالت هر دو را بر عهده دارند و تا آنجایی که من متوجه شدم اتهامات مشابه نیستند.»

برادر خبرنگار زندانی واشنگتن پست در ادامه گفتگو با صدای آمریکا گفت «متوجه شدیم پرونده جیسون حدود چهار پوشه است، خانم احسن در حال مطالعه آن است و وقتی با قاضی ملاقات کرد و از اتهامات خبردار شد، با جیسون درباره دفاعیاتشان گفتگو خواهد کرد. تاکنون تاخیرها درباره تاریخ دادگاه داشته ایم که امیدوارم زودتر جلسه دادگاه برگزار شود.»

وی همچنین انتشار مقاله خبرگزاری فارس را به قصد مصارف و منافع گروهی سیاسی دانست و با اشاره به این که تاکنون گفته شده که این پرونده یک پرونده قضایی است، این پرسش را مطرح کرد که پس چرا کسانی خارج از حوزه قضایی درباره آن آزادنه اظهار نظر می کنند/ بدون این که مورد پیگرد قضایی قرار گیرند؟

به گفته او جیسون به خاطر تحمل ۹ ماه زندان، که بخشی از آن در انفرادی بوده، و تحمل بازجویی‌هایی طولانی، دچار افسردگی شده است. وی اگر چه تحت معالجه برخی از بیماریهای‌ش قرار گرفته، اما هنوز کاملا معالجه نشده است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، نیز در واکنش به اتهامات مطرح شده علیه جیسون رضائیان، در بیانیه‌ای اعلام کرد هر گونه اتهامی از این دست، «پوچ و بی‌معنی» است.

XS
SM
MD
LG