لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۹

واکنش‌های جمهوری اسلامی به سخنرانی‌های روز دوشنبه مقامات اسرائیل و امارات در مجمع عمومی سازمان ملل


آرشیو
آرشیو

جمهوری اسلامی ایران در دو پاسخ جداگانه، سخنان روز دوشنبه نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، را رد کرد و در مورد ادعای نماینده امارات متحده عربی درباره جزایر سه‌گانه نیز گفت که آن جزایر «بخش جدایی‌ناپذیر خاک ایران» است.

  • واکنش ایران به اسرائیل: برنامه هسته‌ای ایران «صلح‌آمیز» است

به گزارش رسانه‌های ایران، هیئت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل سه‌شنبه ۶ مهر، در نامه به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، اسرائیل را به «راه‌اندازی یک برنامه نظام‌مند ایران‌هراسی» متهم کرد، برنامه هسته‌ای ایران را «صلح‌آمیز» خواند، و تأکید کرد که جمهوری اسلامی در مواجهه با «هر گونه تهدید» از خود «دفاع» خواهد کرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با هشدار نسبت به قصد جمهوری اسلامی برای تسلط یافتن بر منطقه زیر چتر هسته‌ای، گفت آن چه در خاورمیانه آغاز می‌شود، در آن‌جا متوقف نخواهد شد.

او با بیان این که اسرائیل نمی‌تواند از اتفاقاتی که در منطقه روی می‌دهد چشم‌پوشی کند، گفت که کشورش «عملاً توسط حزب‌الله، شبه‌نظامیان شیعه، جهاد اسلامی، و حماس در مرزهای‌مان محاصره شده است. این گروه‌‌های تروریستی می‌خواهند بر خاورمیانه مسلط شوند و اسلام افراطی را در سراسر جهان بگسترانند.»

آقای بنت تأکید کرد که همه این گروه‌ها توسط ایران حمایت می‌شوند و گفت: «ایران آنها را تامین مالی می‌کند، به آنها اسلحه می‌رساند، و آنها را آموزش می دهد. هدف اصلی ایران برای هر کسی که بخواهد چشمانش را باز کند کاملاً آشکار است. ایران به دنبال مسلط شدن بر منطقه است.»

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «ایران طی سه دهه گذشته تهاجم و ویرانگری خود را در سراسر خاورمیانه، یک کشور پس از کشوری دیگر، گسترش داده است: لبنان، عراق، سوریه، یمن، غزه. نقاط مشترک آنها در این است که همگی در حال ویرانی هستند، شهروندان‌شان گرسنه‌اند و رنج می‌برند، و اقتصادهای‌شان در حال فروپاشی است.»

  • واکنش ایران به امارات: جزایر سه‌گانه بخش جدایی‌ناپذیر خاک ایران است

هیئت ایران همچنین در پاسخی دیگر به اظهارات نماینده امارات متحده عربی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جزایر سه‌گانه را بخش جدایی‌ناپذیر خاک ایران دانست و گفت: «هر ادعای خلاف آن به طور قاطع رد می‌شود.»

این هیئت در عین حال تأکید کرد که ایران بر اساس «حسن همجواری» برای گفت‌وگوی دوجانبه با امارات متحده عربی، آمادگی دارد تا سوءتفاهم برطرف شود.

هیئت ایران همچنین بر استفاده از عبارت «خلیج فارس» به عنوان نام درست و تاریخی گستره آبی میان شبه جزیره عربستان و فلات ایران تأکید کرد.

خلیفه شاهین المرار، وزیر مشاور در امور خارجی امارات، در سخنرانی روز دوشنبه خود، سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ، و تنب کوچک در ایران را «جزایر اماراتی» خواند و ایران را متهم کرد که این سه جزیره را اشغال کرده است.

او مدعی شد که امارات هرگز از تقاضای خود برای حاکمیت بر این جزایر دست نخواهد کشید.

المرار گفت ایران یا این اختلاف را از روشی صلح آمیز و از طریق مذاکره حل‌ می‌کند و یا این که امارات آن را به دیوان بین المللی دادگستری ارجاع می‌دهد.

XS
SM
MD
LG