لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

مجمع عمومی سازمان ملل؛ امارات ایران را به «اشغال جزایر سه‌گانه» متهم کرد


سازمان ملل متحد
سازمان ملل متحد

نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز دوشنبه با سخنرانی سران چند کشور دیگر جهان ادامه یافت.

  • سوریه

وزیر خارجه سوریه روز دوشنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار خروج نیروهای خارجی، از جمله ایالات متحده و ترکیه، از سوریه شد.

نیروهای آمریکایی همراه با متحدان کرد سوری، با داعش می‌جنگند.

به گزارش یونایتدپرس، وزیر خارجه سوریه همچنین از حمایت ترکیه از شورشیان سوری مخالف دولت بشار اسد، انتقاد کرد.

سازمان ملل متحد در گزارشی که روز جمعه منتشر کرد گفت بیش از ۳۵۰هزار جان‌باخته جنگ ۱۰ ساله سوریه را شناسایی کرده است.

  • امارات متحده عربی

در همین حال، خلیفه شاهین المرار، وزیر مشاور در امور خارجی امارات، در سخنرانی خود، سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ، و تنب کوچک در ایران را «جزایر اماراتی» خواند و ایران را متهم کرد که این سه جزیره را اشغال کرده است.

او مدعی شد که امارات هرگز از تقاضای خود برای حاکمیت بر این جزایر دست نخواهد کشید. المرار گفت ایران یا این اختلاف را از روشی صلح آمیز و از طریق مذاکره حل‌ می‌کند و یا این که امارات آن را به دیوان بین المللی دادگستری ارجاع می‌دهد.

ایران می‌گوید جزایر سه‌گانه بخش جدایی ناپذیر این کشور هستند.

المرار همچنین گفت ما نمی‌توانیم توسعه برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی، و نیز دخالت آن در منطقه را نادیده بگیریم. او گفت بنابراین هر توافقی که در آینده با ایران بشود باید «کاستی‌های» برجام را نیز در بر بگیرد و باید کشورهای منطقه نیز در آن دخیل باشند.

  • یمن

احمد بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن و وزیر امور یمنی‌های ساکن خارج، نیز گفت جنگ هفت ساله یمن از طریق حوثی‌ها و با کمک‌های لجستیکی و نظامی ایران از آنها و نیز با ایجاد دسته‌بندی‌های مذهبی و شبه نظامی، به این کشور و مردم آن تحمیل شده است.

او گفت ایران خود بخشی از مشکل یمن بوده و هست، و نه کمکی برای حل آن. احمد بن مبارک گفت تمامی تلاش‌های دولت یمن برای صلح، با لجاجت حوثی‌ها و ایران که از آنها حمایت می‌کند بی‌نتیجه مانده است.

در جنگ یمن ائتلاف نظامی عربستان سعودی در حمایت از دولت قانونی آن کشور با حوثی‌های مورد حمایت ایران که بخش‌های وسیعی از جمله پایتخت یمن را تصرف کرده‌اند، می‌جنگد و محاصره اقتصادی گسترده‌ای را نیز اعمال کرده است.

  • اسرائیل

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه ۵ مهر، در نخستین سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «اسرائیل به منزله فانوسی در دریایی طوفانی و چراغ هدایت‌‌گر دموکراسی است که متنوع، با ماهیتی نوآور، و به رغم قرار گرفتن در پرچالش‌ترین منطقه روی زمین، تشنه مشارکت با جهان است.»

او در رابطه با جمهوری اسلامی، با تاکید بر این که تروریسم ایران فقط به اسرائیل محدود نمی‌شود، گفت که همین امسال ایران یک یگان تروریستی مرگبار تازه را عملیاتی کرد: گروه‌های انبوهی از پهپادهای مرگبار،‌ مجهز به سلاح‌های کشنده‌ای که می‌توانند در هر زمان به هر مکان حمله کنند.

نخست‌وزیر اسرائیل خطاب به اعضای سازمان ملل متحد گفت: «شما می‌توانید این اقدامات ایران را نادیده بگیرید؛ اما تجربه به ما می‌گوید آن چه در خاورمیانه آغاز می‌شود در آن‌جا متوقف نخواهد شد.»

آقای بنت همچنین با ذکر مثالی گفت که همانند قدرت «لمس میداس» [پادشاهی در اسطوره‌های یونان که به هرچه دست می‌زد طلا می‌شد] ‌ایران نیز از قدرت «لمس ملا» برخوردار است: به هر چه که دست می‌زند، خراب می‌شود.

  • افغانستان

در پی تصرف افغانستان توسط طالبان و احتمال ادعاهای مختلف از سوی گروه‌های رقیب، کشور افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی نخواهد کرد.

به گزارش مارگارت بشیر، خبرنگار صدای آمریکا در حوزه سازمان ملل متحد، یک سخنگوی سازمان ملل متحد از دریافت ایمیلی مبنی بر انصراف افغانستان از ایراد سخنرانی در اجلاس مجمع عمومی امسال خبر داده است.

مطابق برنامه‌ریزی قبلی قرار بود غلام اسحاقزی، سفیر دولت اشرف غنی در سازمان ملل، روز دوشنبه پنجم مهر در مجمع عمومی سخنرانی کند.

XS
SM
MD
LG