لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

خواهر دادخواه جواد حیدری: پدر و برادرانم برای «اعتراف اجباری» تحت فشار هستند


مراسم چهلم کشته‌شدن جواد حیدری. (آرشیو)
مراسم چهلم کشته‌شدن جواد حیدری. (آرشیو)

فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری از جانباختگان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ روز یکشنبه دوم مهر از تداوم فشار بر خانواده‌اش خبر داد.

خواهر دادخواه جواد حیدری با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) گفت پدر و برادرانش به زندان چوبیندر قزوین منتقل شده‌اند و «همچنان برای گرفتن اعتراف اجباری تحت فشارند.»

خانم حیدری با اشاره به سپری شدن سه روز از اعتصاب غذای برادرش مرتضی که به بیماری دیابت مبتلا است، هشدار داد: «جان او در خطر است.»

خواهر دادخواه جواد حیدری در ارتباط با مادرش نیز گفت: «زیر این همه فشار روحی و جسمی حال مساعدی ندارد.»

او روز شنبه اول مهر نیز با انتشار تصاویری از حمله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به منزل پدری‌اش و اعضای آسیب‌دیده خانواده‌اش در نتیجه حمله ماموران با «گلوله و اشک‌آور» آنها را متهم کرده بود که به دلوان دو ساله نیز اشک‌آور زده‌اند و سبب بستری شدن مادرش در بیمارستان شده‌اند.

خواهر جواد حیدری در ادامه مقامات جمهوری اسلامی را متهم کرده بود با «گروگان نگه داشتن» پدر و برادرهایش در بازداشت در پی جعل واقعیت‌ها هستند.

او چند ساعت پیشتر نیز اعلام کرده بود برادرش مرتضی را پس از ترخیص از بیمارستان به بازداشتگاه منتقل کرده‌اند و اینکه مرتضی همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی روز پنجشنبه ۳۰ شهریور در آستانه سالگرد کشته‌شدن جواد حیدری در اعتراضات سال گذشته با حمله به خانواده جواد حیدری چندین عضو خانواده او را مورد ضرب و جرح قرار داده بودند.

فاطمه حیدری با انتشار ویدیویی گفته بود ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در سالگرد کشته‌شدن برادرش «با گلوله جنگی» به خانواده‌اش حمله کرده‌اند.

او به نقل از یکی از آشنایان‌شان که توانسته از روستای رحمت‌آباد بزرگ دشتابی فرار کند، هشدار داده بود که اینترنت و دیگر راه‌های ارتباطی را قطع کرده‌اند و دارند «یک فاجعه انسانی» را رقم می‌زنند.

خانم حیدری با ابراز نگرانی از این که ماموران جمهوری اسلامی پس از کشتن برادرش، اکنون قصد کشتن خانواده‌اش را دارند، خواستار حمایت فوری از خانواده‌اش شده بود.

در ویدیو، کودکان و زنان دیده می‌شوند که در پاسخ به حمله ماموران انتظامی جمهوری اسلامی فریاد می‌زنند.

در دو ویدیوی دیگر که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود دو کودک از خانواده حیدری دیده می‌شوند که مورد ضرب و جرح و حمله با گاز اشک‌آور قرار گرفته‌اند.

صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل صحت همه این ویدیوها و روایت‌های مربوط به آنها را تایید کند.

فاطمه حیدری ویدیو و عکسی دیگر از دو عضو جوان خانواده‌اش منتشر کرده بود که صورت آنها نیز مورد ضرب و جرح شدید و حمله گاز اشک‌آور قرار گرفته‌اند. او با متهم کردن جمهوری اسلامی به «گروگان گرفتن» خانواده‌اش و همچنین قطع اینترنت روستایشان، ابراز نگرانی کرده بود که نمی‌داند «چه بلایی سر خانواده‌ام» می‌آورند.

این در حالی است که یک روز پیشتر نیز فاطمه حیدری از بازداشت برادر و برخی از بستگانش با هدف «افزایش فشار بر خانواده برای جلوگیری از برگزاری آیین سالگرد» برادرش خبر داده بود.

این عضو خانواده‌های دادخواه تاکید کرده بود که «هیچ ترسی» از «مزدورهای» حکومتی ندارند.

پنجشنبه و جمعه ۳۰ و ٣١ شهریور سالگرد کشته‌شدن بیش از ۴۰ تن از ایرانیان معترض به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد بود. جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر با افزایش فشار و بازداشت اعضای بسیاری از خانواده‌های قربانیان و دادخواهان، در تلاش بوده مانع از برگزاری مراسم‌های سالگرد برای آنها شود.

جواد حیدری ٣١ شهریور سال گذشته، در جریان اعتراضات به کشته شدن مهسا در نزدیکی پارک ملت قزوین مورد اصابت گلوله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفت و پس از ساعاتی جان باخت. در مراسم چهلم جواد در ١٢ آبان سال گذشته، ده‌ها تن از اهالی روستای رحمت‌آباد بزرگ دشتابی به دلیل شرکت در آن بازداشت شده بودند.

XS
SM
MD
LG