لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

یک پناهجوی ایرانی در بازداشتگاه استرالیا برنده جایزه کاریکاتور شد


پناهجویانی که در بازداشتگاه پاپوا گینه نو نهگداری می شوند - آرشیو
پناهجویانی که در بازداشتگاه پاپوا گینه نو نهگداری می شوند - آرشیو

یک پناهجوی ایرانی در بازداشتگاه پاپوا گینه نو، که توسط دولت استرالیا اداره می شود و پناهجویان غیرقانونی در آن به سر می برند، برنده جایزه کاریکاتور سیاسی شد که درباره زندگی در داخل اردوگاه کشیده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این پناهجوی ۲۵ ساله که نام او علی است، سه سال زندگی خود در بازداشتگاه پناهجویان در جزیره مانوس و مشکلات آن را، که باعث بروز ناراحتی های روحی و روانی می شوند، به تصویر کشیده است.

تحت قوانین سختگیرانه مهاجرتی استرالیا، هر کسی که بخواهد بطور غیرقانونی وارد استرالیا شود، به اردوگاه های مخصوص نگهداری پناهجویان در جزایر مانوس و نائورو فرستاده می شوند و نمی توانند در استرالیا بمانند.

رویترز این دو کاریکاتور را از علی منتشر کرده است.
رویترز این دو کاریکاتور را از علی منتشر کرده است.

بنا بر اعلام شبکه بین المللی حقوق کارتونیست ها، علی بابت شهامتی که به خرج داده تا شرایط زندگی در این بازداشتگاه ها - که شاهد حوادث و اعتراضات متعددی بوده و بسیاری خواستار تعطیلی آنها هستند - مورد تقدیر قرار گرفته است.

جانت گلبریت وکیل استرالیایی علی می گوید این جایزه برای او به عنوان یک کارتونیست جوان خیلی معنا دارد. به گفته او، علی صدمات روحی زیادی دیده و نیاز به مراقبت و درمان دارد.

کارتون این پناهجوی جوان ایرانی، که به نوشته رویترز مدرکی است دال بر سختگیرانه بودن سیاست مهاجرتی استرالیا، پیشتر در روزنامه گاردین چاپ شده بود.

برنده های قبلی این جایزه، کارتونیست هایی بودند که بابت آثارشان زندانی یا مجازات شده اند.

XS
SM
MD
LG