لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۰

دهمین شب اعتراضات سراسری؛ معترضان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند


اعتراضات سراسری ایران، اردیبهشت ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری ایران، اردیبهشت ۱۴۰۱

اعتراضات اردیبهشت ۱۴۰۱ برای دهمین شب در چندین شهر ایران ادامه یافت و در آغاز روز یازدهم با اعتصابات گسترده راننده‌های اتوبوس‌های شرکت واحد در تهران پی گرفته شد.

حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر که ویدیوهای متعددی را از اعتراضات اردیبهشت منتشر کرده است، تصویری از گفت‌وگوی یک افسر نیروی انتظامی را نشان می‌دهد که در مقابل اعتصاب رانندگان اتوبوس، شماری از «شهربان‌ها» و «حریم‌بان‌ها» را جایگزین راننده‌ها کرده و با وعده استخدام آنها را «نیروهای ولایی» توصیف می‌کند.

همچنین ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی استقرار گسترده تجهیزات سرکوب شهری و نیروهای یگان ویژه را در نقاط مختلف ایران از جمله تهران، زنجان، سنندج، الیگودرز، مشهد، و شیراز در روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت نشان می‌دهند.

معترضان در شهرکرد با شعارهای «رئیسی حیا کن، مملکت رو رها کن»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «بختیاری می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «آخوند باید گم بشه»، «رضا شاه روحت شاد»، و «نترسید، ما همه با هم هستیم» اعتراضات را ادامه دادند.

یکی از ویدیوهای منتشر شده، زنی جوان را نشان می‌دهد که در یک میدان شهر الیگودرز ایستاده و عکس علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را در حال سوختن رو به خیابان گرفته است.

ویدیوی دیگری نیز حمله نیروهای یگان ویژه به یک مرد سالخورده و کتک زدن او با باتوم را به تصویر کشیده است.

ویدیویی دیگر آمبولانسی را در شهرکرد نشان می‌دهد که به همراه نیروهای موتورسوار حرکت می‌کند. گزارش‌های پیشین از استفاده مقامات امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی از تجهیزاتی مثل ماشین آتش‌نشانی و آمبولانس برای سرکوب مردم و انتقال بازداشت‌شدگان حکایت دارند.

ویدیوهای متعددی از مقاومت جوانان معترض در شهرکرد در مقابل نیروهای یگان ویژه انتشار یافته است.

ابراهیم الله‌بخشی، فعال مدنی، با انتشار تصویری، نوشته است: «کوچه‌های شهرکرد پر شده از پوکه‌های گاز اشک‌آور.»

هم‌زمان با ادامه اعتراضات، بازداشت خانه به خانه شهروندان در چندین شهر ادامه دارد.

آرش صادقی، فعال حقوق بشر، گزارش داده است که در ایذه ۳۰۰ نفر، از جمله یک کارگر ناشنوا بازداشت شده‌اند.

در یازدهمین روز از دور تازه اعتراضات سراسری، ۵۵۲ فعال سیاسی و مدنی ایران روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، در نامه‌ای به مقامات عالی جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند «پیش از آن که دیر شود، برای مهار مشکلات به‌ویژه گرانی و تورم کمرشکن فکری اساسی کنند.»

در این نامه که به امضای افرادی چون ابوالفضل قدیانی، اردشیر امیرارجمند، مصطفی تاج‌زاده، عبدالعلی بازرگان، مرتضی الویری، حمیدرضا جلایی‌پور، و سعید مدنی رسیده، از جمهوری اسلامی خواسته شده «ضمن خویشتن‌داری در مواجهه با مردم معترض، به اصلاح ساختارها و سیاست‌های اشتباه بپردازند و با تعامل و گفت‌وگو، در داخل و خارج از ایران، امکان بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های ملی و جهانی را فراهم سازند تا ایران و ایرانی از این گردنه پرخطر به سلامت عبور کنند.

همچنین پرویز پرستویی، بازیگر سینما که در روزهای گذشته سفر او به ایالات متحده خبرساز شده بود، در صفحه اینستاگرام خود نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی منتشر کرده و در آن با شرح سفر خود به کالیفرنیا و با تأکید بر این که «به هیچ ارگانی وصل نیستم»، نوشته‌ است: «رفاه مردم را با خون من امضا کنید.»

از سویی دیگر، شاهزاده رضا پهلوی روز دوشنبه با انتشار ویدیویی خطاب به معترضان «شجاع و فداکار» در استان‌هایی که اعتراضات در آنها جریان دارد، تأکید کرد: «بدانید که تنها نیستید و بدانید که من و خیلی‌های دیگر با شما هستیم و صدای شما همچنان هستیم و خواهیم بود در سرتاسر جهان، تا بدانند که خواست عمومی مردم ایران اکنون چیست» و «در این لحظات حساس از همه چیز مهمتر یک‌صدایی و اتحاد ما است تا روزی که بالاخره پیروز شویم و آینده بهتری را با هم بسازیم.»

وزارت خارجه آمریکا از برگزاری اعتراضات مدنی در ایران پشتیبانی کرده و شجاعت شهروندان معترض را که برای استیفای حقشان برخاسته‌اند، ستوده است.

XS
SM
MD
LG