لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۲

اعتراضات ایران نشان می‌دهد که اگر توئیتر نباشد چه صدماتی را به دنبال خواهد داشت


تقابل نیروهای انتظامی و امنیتی با اعتراضات گسترده مردم ایذه
تقابل نیروهای انتظامی و امنیتی با اعتراضات گسترده مردم ایذه

شبکه‌های اجتماعی نقش کلیدی در رساندن صدای مردم ایران به جهانیان دارند.

به گزارش مجله «وایرد»، اعتراضات ایران نشان‌ می‌دهد که اگر توئیتر نبود چه حقایقی پنهان می‌ماند. در حالی که مقامات ایران با خشونت بیشتری معترضان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند، شبکه‌های اجتماعی ابزار مهمی برای ثبت این سرکوبگری‌های مرگبار شده‌اند که اگر قطع شوند، ممکن است راه نجات حقوق بشر را ببندد.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی به همان اندازه که قدرتمند هستند وحشتناک هستند. از ویدئو‌های ضرب و شتم وحشیانه معترضان توسط نیروهای انتظامی گرفته تا تیراندازی به سمت معترضان، تا ضجه زدن کودک برای مادر از دست داده‌اش، تا پیام‌های پدران و مادران سوگوار که فرزندانشان را در اعتراضات از دست داده‌اند، همه صحنه‌هایی دردناک و دلخراشی را به تصویر می‌کشند.

تمام این ویدئوها - که همگی به اعتراضات ضد دولتی ایران مرتبط هستند - در توییتر منتشر شده‌اند. آنها هزاران بار به اشتراک گذاشته شده و توسط صدها هزار نفر مشاهده شده‌اند. با این حال، این ویدئوها تنها بخش کوچکی از پست‌های توئیتری هستند که از ایران خارج می‌شوند و در این پلتفرم رسانه‌های اجتماعی که نقش مهمی در مستندسازی وحشی‌گری‌هایی که معترضان با آن روبرو هستند، منتشر می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فعالان حقوق بشر «هرانا»، تا زمان انتشار این خبر، یش از ۴۵۰ معترض از جمله ۶۴ کودک کشته شده‌اند. این سازمان می‌گوید بیش از ۱۸ هزار نفر در جریان اعتراضات دستگیر شده‌اند.

توئیتر – و به طور کلی رسانه‌های اجتماعی – مملو از ویدئوهایی است که معترضان ایرانی را نشان می‌دهد که توسط نیروهای پلیس مورد حمله قرار می‌گیرند، و همینطور اجساد کشته‌شدگان و جراحات مردم را نشان می‌دهد.

برای بیش از یک دهه، این شبکه اجتماعی که اکنون متعلق به ایلان ماسک است، به عنوان راهی برای مستندسازی اعتراضات و نقض حقوق بشر در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. هم زمان با تملک پر هرج و مرج توئیتر توسط ماسک و حذف تیم‌های امنیت سایبری مهم این شرکت، اعتراضات ایران اهمیت توئیتر را به عنوان سکویی برای اشتراک‌گذاری اطلاعات و وقایع در سطح جهانی نشان داد.

توئیتر این امکان را برای جهان فراهم کرده است که شاهد حملات به معترضان باشد و صحنه‌های وحشتناک از کشته‌شدگان را آشکار کند. و در کشوری که رسانه‌ها به شدت تحت کنترل دولت هستند، به خصوص، راهی برای ایرانیان برای دسترسی به اطلاعات بی‌طرفانه فراهم می‌کند.

مهسا علیمردانی یک دانشگاهی از مؤسسه اینترنت دانشگاه آکسفورد و پژوهشگر ارشد در گروه حقوق دیجیتالی «آرتیکل ۱۹» که در محدودیت‌های اینترنتی ایران تخصص دارد، می‌گوید: «قدرت توئیتر از این نظر مؤثر است که وقتی خود ایرانی‌ها آنلاین می‌شوند، پیام‌هایشان را مستقیم به [گوش] جهان می‌رسانند. هر روز یکی از اعضای خانواده یک زندانی سیاسی را می‌بینم که در توئیتر مستقیماً از فرزند خود دفاع می‌کند.»

کارشناسان اینترنتی و سایرینی که اعتراضات ایران را زیر نظر دارند نگران هستند که تملک توییتر توسط ماسک، به یک پلتفرم مهم و کلیدی برای اعتراضات و فعالیت‌ها - در زمانی که آزادی‌های اینترنتی در ایران محدود شده است - آسیب برساند.

XS
SM
MD
LG