لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

آزادی بیان در توئیتر؛ چالش بزرگ ایلان ماسک برای اداره «پرنده‌ای که آزاد شد»ایلان ماسک
ایلان ماسک

خبرگزاری آسوشیتدپرس در مقاله‌ای مفصل به بررسی وضعیت توئیتر تحت مالکیت جدید ایلان ماسک، میلیاردر و کارآفرین آمریکایی پرداخته است.

ایلان ماسک، صاحب جدید توئیتر که خود را یک حامی «مطلق آزادی بیان» می‌داند، در شرف گذار از دوره‌ کوتاهی در زمینه تعدیل محتوای جهانی است.

پنجشنبه، یکی از نخستین اقدامات او پس از تکمیل خرید توئیتر به مبلغ ۴۴ میلیارد دلار، اخراج مدیران ارشد این پلتفرم، از جمله ویجایا گاد، مسئول اعتماد و امنیت در این شبکه اجتماعی بود.

او پس از تصاحب توئتر در توییتی نوشت: «پرنده آزاد شد.» نماد توییتر پرنده‌ای آبی رنگ است.

او همچنین، پیام آشتی‌جویانه‌ای را برای آگهی‌دهندگان محتاط ارسال کرد و به آنها اطمینان داد که اجازه نخواهد داد که توئیتر به «منظره جهنمی رایگان برای همه» تبدیل شود. اما مشکل این است که حتی ثروتمندترین مرد جهان نیز نمی‌تواند هر دو طرف را داشته باشد.

تجربه پلتفرم‌هایی مانند «گَب» و «پارلر» که به برقراری کامل «آزادی بیان» شهرت دارند، حکایت‌های هشداردهنده‌ای هستند که وقتی نظارتی در کار نباشد، چه اتفاقات ناخوشایندی رخ می‌دهد.

این سایت‌های کوچک و خاص در میان محافظه‌کاران و آزادی‌خواهانی که از سانسور نظرات و دیدگاه‌های خود در پلتفرم‌های جریان اصلی مانند «فیسبوک» خسته شده‌اند، محبوبیت زیادی دارند. این شبکه‌های اجتماعی در عین حال مملو از تصاویر نازی‌ها، توهین‌های نژادپرستانه، و سایر محتوای افراطی از جمله ترویج خشونت هستند.

برخی از شخصیت‌های محافظه‌کار روز جمعه پس از خرید توئیتر توسط ایلان ماسک، به سرعت وارد عمل شدند و به انتشار تئوری‌های توطئه‌ای در این پلتفرم پرداختند که در گذشته اجازه نشر نداشت. آنها در حال سنجش شرایط جدید هستند تا دریابند که سیاست‌های توئیتر درباره انتشار اطلاعات نادرست تغییری کرده است یا همچنان اجرا می‌شود.

ایلان ماسک
ایلان ماسک

آگهی‌دهندگان نمی‌خواهند تا محصولات خود را در کنار مطالب و پیام‌های آزاردهنده، نفرت‌انگیز، و نژادپرستانه تبلیغ کنند، و بیشتر کاربران علاقه‌ای ندارند تا وقت خود را در فضای مجازی پرهرج و مرجی تلف کنند که مملو از ترول‌هلی نژادپرست و جنسیت‌گرا است.

جمعه شرکت «جنرال موتورز» اعلام کرد که تبلیغات خود در توئیتر را تا هنگام تعیین سیاست‌های راهبردی جدید این پلتفرم متوقف می‌کند. این در حالی است که به نظر می‌رسد بسیاری از شرکت‌های مطرح آمریکایی به توئیتر اعتقاد دارند و احتمالا به همکاری با این پلتفرم ادامه می‌دهند، مگر اینکه در روزهای آینده شاهد «رخدادهای واقعا نامطلوبی» باشیم.

اما این فقط تبلیغات و جوک‌ها نیستند که در خطر هستند.

به گفته ادی پرز، مدیر پیشین یکپارچگی مدنی توئیتر، به نظر می‌رسد که ایلان ماسک این شبکه اجتماعی را میدان عمومی دیجیتالی می‌داند که در آن همه صدای برابر دارند، و این ایده عجیبی از نسخه مدرن یک میدان شهر است.

اما نکته اینجاست که پلتفرم‌های اصلی رسانه‌های اجتماعی به این شیوه کار نمی کنند. آنها به ابزارهای قدرتمند جنگی نامتقارن تبدیل شده‌اند ‌و بسیاری از کاربران آنها متوجه نیستند که توسط دولت‌ها و بازیگران بد داخلی که بسیاری از آنها منابع قابل توجهی دارند، با اطلاعات نادرست گمراه می‌شوند.

به گفته پل بارت، کارشناس حوزه تجارت و حقوق بشر، خطر اینجاست که ایلان ماسک به نام آزادی بیان، ساعت را به عقب بازگرداند و توئیتر را به مکانی برای ترویج نفرت، تفرقه‌افکنی، و انتشار اطلاعات نادرست درباره انتخابات، سیاست‌های بهداشت عمومی، و امور بین‌الملل تبدیل کند.

هرچند که انتظار میرفت ایلان ماسک حساب‌های مسدود شده شخصیت‌های جنجالی مانند الکس جونز یا مارجوری تیلور گرین را بازگرداند، او جمعه اعلام کرد که تا زمانی که «شورای تعدیل محتوا» تشکیل نشود، هیچ تصمیمی درباره محتوا یا بازگرداندن حساب‌های ممنوعه گرفته نخواهد شد.

او جزئیات بیشتری درباره این شورا ارائه نکرد ولی گفت که اعضای آن افرادی با «دیدگاه‌های مختلف» خواهند بود.

علی‌رغم اینکه ایلان ماسک کارآفرینی موفق است ولی تجربه زیادی در اداره امور یک شبکه اجتماعی به وسعت توئیتر ندارد و همین موضوع موجب نگرانی کارشناسانی شده است که با دقت نظاره‌گر اقدامات او هستند.

XS
SM
MD
LG