لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

صدور احکام زندان و شلاق برای دانشجویان معترض؛ اعتراضات و اعتصابات دانشجویی ادامه دارد


اعتراضات سراسری، اعتصاب دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، یک‌شنبه ۶ آذر ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری، اعتصاب دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، یک‌شنبه ۶ آذر ۱۴۰۱

با وجود فشارهای امنیتی و قضایی بر دانشجویان، اعتراضات در برخی دانشگاه‌های ایران ادامه دارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که دادگاه‌های انقلاب اسلامی برای برخی از دانشجویان بازداشت‌شده احکام سنگین قضایی صادر کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها در روز پنج‌شنبه ۱۰ آذر ، اعتراضات دانشجویی همچنان ادامه دارد. معترضان در دانشگاه علم و صنعت ایران، تصویری از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را در سرویس بهداشتی کشیده‌اند. در این تصویر خامنه‌ای با ریش خون‌چکان دیده می‌شود.

همچنین، شماری از دانشجویان پزشکی دانشگاه تبریز در بیمارستان «الزهرا» در اعتراض به حکم تعلیق شمسی عباسعلی‌زاده، استاد این دانشگاه، تجمع کردند و شعار دادند: «۳۰ سال خدمت بی‌چشم‌داشت، آخر براش تعلیق داشت.»

  • احکام زندان و شلاق برای دانشجویان معترض

بنا بر گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور در روز پنج‌شنبه ۱۰ آذر، خانواده‌های برخی از دانشجویان بازداشت‌شده در جریان اعتراضات سراسری ایران، همچنان از آنها بی‌خبرند.

بر اساس این گزارش، از امیرحسین قربان‌حسینی، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت که چهارشنبه دوم آذر پس از مراجعه به دفتر پی‌گیری وزارت اطلاعات بازداشت شده، «اطلاع دقیقی در دست نیست.»

برای شماری از دانشجویان نیز احکام قضایی سنگین صادر شده است. از جمله، پوریا نحوی، دانشجوی دانشگاه فنی شمسی‌پور تهران که ۱۶ مهر بازداشت شده بود، بدون بهره‌مندی از حق انتخاب وکیل، توسط قاضی صلواتی در دادگاه انقلاب اسلامی، با اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، اخلال در نظم و آسایش، و شرکت در تجمعات غیرقانونی» به «پنج سال حبس» محکوم شد.

همچنین، نیما سلطانی، دانشجوی کارشناسی صنایع دستی دانشگاه هنر تهران، به پنج سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، و دو سال محرومیت از فعالیت مجازی محکوم شد.

این دانشجوی زندانی ۳۱ شهریور در خوابگاه دانشگاه بازداشت شده و پس از آن به بند ۲۰۹ اوین منتقل و سپس به بند ۱۰۱ زندان فشافویه انتقال یافته است.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، بردیا شکوری‌فرد، دانشجوی اقتصاد دانشگاه تهران را که ۳۰ شهریور در تجمع دانشگاه بازداشت شده بود، به یک سال حبس تعلیقی، ۷۴ ضربه شلاق تعلیقی، «۹۰ صفحه مقاله با موضوع وطن‌دوستی، ادب و آسیب رساندن به افکار عمومی» و همچنین انجام خدمات اجتماعی در یک بیمارستان محکوم کرده است.

سروش احمدی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه خواجه‌نصیر که ۲۲ مهر در تهران بازداشت شد، اکنون در زندان فشافویه به سر می‌برد.

یاشار توحیدی، دانشجوی زندانی که در جریان آتش‌سوزی اوین، مورد اصابت گلوله مأموران قرار گرفت، در تماس تلفنی از زندان می‌گوید، «نزدیک به ۳۰ شب است که تقریبا نخوابیده‌ام» و «دردی که دارم کشنده است.»

این دانشجوی زندانی، با بیان این که «فشار روی من خیلی زیاد است»، تأکید می‌کند، «واقعا کشش ندارم»، «مرگ را هر روز جلوی چشمم می‌بینم» «و آرزویم این بود که آن شب می‌مردم.»

  • درخواست استادان دانشگاه گیلان برای لغو احکام صادره علیه دانشجویان معترض

۱۴۶ استاد دانشگاه گیلان در بیانیه‌ای با اعتراض به احکام «محرومیت از تحصیل، منع ورود به دانشگاه و اخراج از خوابگاه» برای جمعی از دانشجویان معترض، از رئیس این دانشگاه «مصرانه» خواستند تا «امکان بازگشت این جوانان به فضای علمی دانشگاه» پیش از پایان ترم فراهم شود.

آنها در این بیانیه، تأکید کرده‌اند که «همه ما در قبال آینده این جوانان مسئولیم.»

  • دانشجویان در تبریز: اعتصاب تا رفع تعلیق معترضان ادامه دارد

دانشجویان معماری دانشگاه تبریز نیز در بیانیه‌ای بر ادامه اعتصابات در حمایت از دانشجویان تعلیق‌شده تأکید کرده‌اند.

آنها در این بیانیه که روز پنج‌شنبه منتشر شده است، گفته‌اند: «تا زمان رفع تعلیق دانشجویان آزادی‌خواه و پایان تهدیدات همه‌روزه دانشجویان از طرف حراست و آموزش دانشگاه، از شرکت در کلاس‌ها و هرگونه همکاری با حراست و اداره آموزش دانشگاهی خودداری می‌کنیم.»

اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در ۲۵ شهریور آغاز شد، تاکنون در بیش از ۱۴۰ دانشگاه جریان داشته و دست‌کم ۵۷۶ دانشجو بازداشت شده‌اند.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG