لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۶

پیش‌بینی نماینده مجلس: قانون حجاب از مهر اجرایی می‌شود


یک نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفت که این لایحه پس از تصویب، در مهر ماه سال جاری «اجرایی» خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، امیرحسین بانکی‌پور، رئیس کمیسیون قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس شورای اسلامی، شامگاه شنبه چهارم شهریور، با طرح این ادعا که «۹۹ درصد» مفاد لایحه حجاب و عفاف، «جنسیتی نیست» پیش‌بینی کرد که قانون موسوم به عفاف و حجاب، از «مهرماه امسال» اجرا شود.
در پی اعتراضات گسترده ضد حکومتی سال گذشته در ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد و طی آن، مخالفت با برخی قوانین همچون حجاب اجباری، جلوه آشکارتری به خود گرفت، نهادهای جمهوری اسلامی اقدام به تشدید برخوردها و اعمال محدودیت‌های سیاسی - اجتماعی به ویژه علیه دختران و زنان کردند.

یکی از مهم‌ترین اقدامات حکومت ایران پس از شکل‌گیری «جنبش مهسا» به منظور مهار اعتراضات مدنی فزاینده و مخالفت با حق پوشش اختیاری زنان، تدوین لایحه «عفاف و حجاب»، ارایه آن به مجلس و قرار گرفتنش در مسیر «تصویب اصل هشتاد و پنجی» و خارج از صحن علنی بود.
سخنان این نماینده مجلس در ارتباط با زمان‌بندی اجرای لایحه عفاف و حجاب، در شرایطی است که هادی طحان‌نظیف، سخنگوی «شورای نگهبان» روز شنبه چهارم شهریور، در نشستی خبری با برخی نمایندگان رسانه‌های داخلی، هر گونه دریافت «مصوبه عفاف و حجاب» از سوی مجلس را رد کرده بود.
او همچنین درباره آخرین وضعیت این لایحه پر حاشیه، گفت: «گویا هنوز در کمیسیون تخصصی هم بررسی این لایحه به اتمام نرسیده است.»

یکی از مهم‌ترین اقدامات حکومت ایران پس از شکل‌گیری «جنبش مهسا» به منظور مهار اعتراضات مدنی فزاینده و مخالفت با پوشش اجباری زنان، تدوین لایحه «عفاف و حجاب»، ارایه آن به مجلس شورای اسلامی و قرار گرفتنش در مسیر «تصویب اصل هشتاد و پنجی» و خارج از صحن علنی است.

در این حال، حتی برخی مقامات پیشین امنیتی حکومت، همچون علی ربیعی، معاون اسبق وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، هم نسبت به اجرای این قانون احتمالی هشداره داده و آن را موحب کشیده شدن «نزاع و ستیز» به سطح مدارس دانسته‌اند.
در این ارتباط، طناز کلاهچیان، وکیل دادگستری نیز به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته است حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم ترجیح دادند امضای شان پای لایحه حجاب و عفاف نباشد.

XS
SM
MD
LG