لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

بازداشت دهها نفر از کامیون‌داران به خاطر اعتصاب سراسری


عکسی از اعتصاب کامیون‌داران در شیراز در روز پنجشنبه ۵ مهر
عکسی از اعتصاب کامیون‌داران در شیراز در روز پنجشنبه ۵ مهر

منابع خبری در ایران از بازداشت دهها کامیون‌دار و راننده که در روزهای اخیر اعتصاب کرده اند، خبر می دهند.

در حالیکه منابع خبری از بازداشت حدود یکصد نفر خبر داده اند، سایت های خبری رسمی وابسته به حکومت ایران نیز این بازداشت ها را تایید کرده اند.

خبرگزاری ایسنا از بازداشت حدود ۲۰ کامیون‌دار معترض در استان البرز خبر داد. از سوی دیگر در استان قزوین حدود ۲۵ نفر دستگیر شدند. در همین رابطه، خبرآنلاین از بازداشت حدود ۳۵ نفر در استان فارس خبر داد.

دور جدید اعتصاب کامیون‌داران که از روز اول مهر آغاز شده است در چند روز گذشته، در شهرهای مختلف ایران ادامه یافت.

بازداشت های اخیر، به بهانه ایجاد اختلال صورت گرفته است. رسانه های حکومتی از جمله فارس از روز سه شنبه فیلم هایی منتشر کردند که در آنها مدعی شدند کامیون‌دارانی که در اعتصاب هستند، به کسانی که به اعتصاب بی توجه هستند حمله کرده و حتی کامیون آنها را آتش زدند. ادعایی که توسط اعتصاب کنندگان رد شد و آن را «توطئه» حکومت برای سرکوب اعتصاب نامیدند.

از روز چهارشنبه موج بازداشت ها آغاز شد و حتی دادستان عمومی البرز گفت «اتهام این افراد اخلال در نظم از طریق درگیری، جنجال و سروصدا است.»

در اقدامی هماهنگ، رئیس کل دادگستری اصفهان نیز گفت: ۱۳ نفر که اقدام به تعرض، توقف و وارد آوردن آسیب به کامیون‌های حمل سوخت و بار در حال تردد در راه‌های مواصلاتی اصفهان می‌کردند، بازداشت شدند.

بازداشت ها در حالی است که روز پنجشنبه نیز اعتصاب در شهرهای مختلف ادامه داشت. معترضان به گرانی لاستیک و پایین بودن دستمزد اعتراض دارند.

کامیون‌داران پنجم مهرماه نیز در شهرهای مختلف از جمله شهرکرد، یزد، ارومیه، از گرفتن بار خودداری کردند.

رانندگان کامیون در ویدیوهایی که در فضای مجازی منتشر کرده اند با نشان دادن جاده های خالی از کامیون ، تاکید دارند که این اعتصاب پایان نیافته است.

کامیون‌داران نخستین بار در اول خردادماه امسال به مدت دو هفته با هدف کاهش نرخ کمیسیون، افزایش کرایه‌ها و کمک دولتی پرداخت حق بیمه، اعتصابات سراسری و گسترده‌ای را آغاز کردند.

همچنین اعتصاب دور دوم کامیون داران در بالا رفتن قیمت محصولات کشاورزی همچون گوجه فرنگی و سیب زمینی در روزهای اخیر تاثیرداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG