لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

اعتصاب سراسری کامیون‌داران وارد سومین روز شد؛ واکنش سرد به پیشنهاد افزایش قیمت دولت


یک روز بعد از پیشنهاد وزارت راه دولت روحانی برای افزایش کرایه حمل بار، کامیون‌داران و رانندگان واکنش سردی به این پیشنهاد نشان دادند و عکس ها و گزارش های تصویری ارسالی به صدای آمریکا نشان می دهد که آنها سومین روز اعتصاب خود را برگزار کردند.

کامیون‌داران و رانندگان از روز سه شنبه در اعتراض به کاهش قیمت و خدمات اعتصاب صنفی خود را آغاز کردند. روز چهارشنبه مقامات وزارت راه دولت روحانی پیشنهاد دادند که کرایه کامیون داران تا ۲۰ درصد افزایش یابد. بعد از این اعلام، خبرگزاریهای نزدیک به نهادهای امنیتی ایران از پایان اعتصاب خبر دادند اما گزارش و عکس های ارسالی نشان می دهد در شهرهای مختلف اعتصاب ادامه دارد.

سه فیلم از اعتصاب کامیون‌داران و رانندگان در سه شهر ایران:

اعتصاب گسترده موجب کمبود بنزین در شهرهایی چون شیراز و اصفهان شده است اما همزمان گزارش هایی نشان می دهد ماموران با اسکورت برخی کامیون ها سعی در تامین بنزین این شهرها دارند.

کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، و قزوین، روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کردند و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

این اعتصاب باعث تشکیل صف طولانی مقابل پمپ بنزین ها شد، که به دلیل کار نکردن رانندگان تانکر بدون سوخت ماندند.

به نوشته برخی از وبسایت‌های خبری، کامیون داران به افزایش قیمت بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودرو‌ها، با وجود ثابت ماندن کرایه‌ها، اعتراض دارند.

رویکرد سنتی بازار حمل و نقل و شیوه اعلام بار، باعث کاهش کرایه حمل بار شده و زمینه را برای حضور دلالان و سودجویان فراهم کرده است.

​اعتصاب کارگران و اصناف مختلف در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

اواخر فروردین ماه امسال نیز بازاریان و فعالان اقتصادی در بازارچه‌های مرزی غرب ایران در اعتراض به محدودیت‌های جدید برای ورود کالا به بازارچه های مرزی و بسته شدن برخی از گذرگاه‌های مرزی، دست به اعتصاب زدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG