لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

هشدار فعالان مدنی؛ جمهوری اسلامی در تلاش برای یک راهپیمایی حکومتی دیگر است


حمله نیروی انتظامی به تظاهرکنندگان با گاز اشک‌آور در مقابل در ورودی دانشگاه تهران - تهران 9 دی‌ماه
حمله نیروی انتظامی به تظاهرکنندگان با گاز اشک‌آور در مقابل در ورودی دانشگاه تهران - تهران 9 دی‌ماه

در حالیکه برای ششمین روز هم اعتراض های گسترده ای در شهرهای مختلف ایران برگزار شد، برخی معترضان از اینکه حکومت ایران یک راهپیمایی سراسری علیه این معترضان برگزار کند و بعد آنها را سرکوب کند، ابراز نگرانی می کنند.

سه شنبه ۱۲ دی، در اکثر شهرهایی که پیش از این اعتراض های گسترده برگزار شده بود، ماموران زیادی حاضر شدند تا مانع تجمع مردم شوند. همزمان، برخی از کاربران از شهرهای مختلف ایران، پیام های تلفنی و دستورالعمل ادارات را برای صدای آمریکا فرستادند که از آنها می خواهد در روزهای آینده برای برگزاری یک راهپیمایی حکومتی برای آنچه محکوممیت «حرکات مذبوحانه دشمن» حضور یابند.

نمونه ای از این دستورات و پیام های تلفنی به کارمندان و افرادی در خمینی شهر اصفهان، ایلام، ایذه، همدان، مشهد و اهواز ارسال شده است.

تجربه ۹ دی

جمهوری اسلامی ایران بارها از این تجربه برای سرکوب مخالفان استفاده کرده است. در ابتدای انقلاب وقتی بحث حجاب اجباری پیش آمد، زنان اعتراض کردند اما یک هفته بعد، حکومت تازه تاسیس از افراد مذهبی دعوت به راهپیمایی کرد و بعد از آن بود که سرکوب مخالفان حجاب آغاز شد.

مورد دیگر، بعد از حمله به کوی دانشگاه در ۱۸ تیر ۱۳۷۸ روی داد. بعد از اینکه نیروی انتظامی و بسیجیان به دانشجویان حمله کردند، دانشجویان و مردم، علیه جمهوری اسلامی اعتراضاتی برگزار کردند اما ۲۲ تیر، بسیج دانشجویی تجمعی مقابل دانشگاه تهران با عنوان «نه به خشونت» برگزار کرد و پس از آن بود که هر اعتراض دانشجویان سرکوب شد.

تازه ترین مورد اینگونه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در سال ۸۸ روی داد. چند ماه اعتراض مردم بعد از انتخابات خرداد ۸۸ ادامه داشت تا اینکه بعد از عاشورای آن سال، ناگهان تریبون های جمهوری اسلامی مثل صدا و سیما مدعی توهین به مقدسات از سوی معترضان شدند. روز ۹ دی با تدارک فراوان دولتی، یک راهپیمایی در محکومیت «اقدام ساختار شکنان» برگزار شد و پس از آن بود که آیت الله خامنه ای، این تجمع را «یوم الله» نامید. در هشت سال گذشته، هر سال این مراسم با راهپیمایی و جشن برگزار می شد، تا امسال که معترضان در سی شهر کشور، علیه جمهوری اسلامی به خیابان آمدند.

فیلم هایی در فضای مجازی منتشر شده که در برخی شهرها، بسیج با برگزاری مراسم مذهبی، سعی در سازماندهی نیروهای خود دارد.

در شش روز گذشته معترضان در بیش از ۹۰ شهر ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند. در این تجمع ها که عمدتا با شعارهای تندی علیه جمهوری اسلامی ایران همراه بود، بیش از ۲۰ نفر تاکنون توسط نیروی انتظامی کشته شده اند.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

شش روز اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG