لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

«شورای ملی ایران» از رهبران جهان خواست برای آزادی «سهیل عربی» تلاش کنند


«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» در نامه‌ای به رهبران قدرت‌های جهانی و دبیر کل سازمان ملل از آنها خواست که اقدامی فوری برای تغییر وضعیت سهیل عربی، زندانی عقیدتی که در اعتصاب غذا به سر می برد، انجام دهند.

این شورا روز سه‌شنبه ۱۸ مهر با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهوری آمریکا، نخست وزیر کانادا، رئیس جمهوری فرانسه، صدراعظم آلمان، نخست وزیر فرانسه و دبیر کل سازمان ملل، وضعیت سهیل عربی، زندانی عقیدتی که از حدود ۴۸ روز پیش در اعتراض به تهدیدهای قضایی علیه همسرشدر زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد را نگران کننده خواند.

در این نامه با تشریح نحوه دستگیری سهیل عربی توسط سپاه پاسداران و محاکمه او توسط قاضی صلواتی آمده است که سپاه نه تنها به آزار این زندانی ادامه داد که همسر او، نسرین نعیمی را نیز تابستان امسال بازداشت کرد. سهیل عربی نیز در اعتراض به بازداشت و آزار همسرش دست به اعتصاب غذا زد.

شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد در ادامه نامه با اشاره به وضعیت وخیم سلامتی آقای عربی از رهبران قدرتهای جهانی و دبیر کل سازمان ملل خواستار حمایت آنان و اقدامی فوری و دیپلماتیک برای آزادی فوری و بدون قید و شرط این زندانی عقیدتی شد.

سهیل عربی که آذرماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت شد ابتدا به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم شد. اما در تیرماه ۱۳۹۴ یکی از شعبات دیوان عالی کشور حکم اعدام او را نقض کرد. او پس از اعاده دادرسی و نقض حکم به ۷ سال و نیم حبس محکوم شد.

به نوشته وبسایت کلمه، سهیل عربی عکاس بود و در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مطالبی را در نقد دولت قبل منتشر می‌کرد که گاه با رویکرد طنز همراه بود.

آقای عربی ابتدا مرداد ماه گذشته در پی بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذا زد که پی از آزادی همسرش با قید وثیقه اعتصاب غذای خود را شکست. این زندانی عقیدتی با درخواست آزادی خود و رفع تهدید قضایی از همسرش، بار دیگر از ۴۸ روز پیش دست به اعتصاب غذا زد و از ۱۸ روز پیش وارد اعتصاب غذای خشک شد.

او ۱۰ روز پیش در نامه‌ای به همسرش با اشاره به وخامت سلامتی خود با او وداع کرد و گفت که خود را برای مرگ آماده کرده است.

سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار گزارشی، وضعیت سهیل عربی را نگران کننده دانست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG