لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

ممانعت از اعطای مرخصی به یک زندانی سیاسی بعد از ۸۲ ماه زندان


جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده که بی‌نام در گورستان خاوران دفن شدند. محل دفن خانواده اکبری منفرد نیز نامشخص است
جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده که بی‌نام در گورستان خاوران دفن شدند. محل دفن خانواده اکبری منفرد نیز نامشخص است

همسر مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی می‌گوید که با گذشت دو سال و نیم از ارائه وثیقه یک میلیارد و صد و پنجاه میلیون تومانی، مسئولان قضایی از اعطای مرخصی به او خودداری می‌کنند. خانم اکبری منفرد ۶ سال و ۱۰ ماه بدون مرخصی در زندان است.

حسن جعفری، همسر مریم اکبری منفرد به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که این زندانی سیاسی چون نزدیک به نیمی از مدت محکومیت ۱۵ ساله خود را گذرانده می‌تواند از امکان «آزادی مشروط» استفاده کند اما حتی با اعطای مرخصی به او مخالفت می‌شود.

خانم اکبری منفرد در دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت شد و اتهام اصلی او هواداری از سازمان مجاهدین خلق بوده است. اما آقای جعفری توضیح می‌دهد که همسرش یک زن خانه‌دار و مادر سه دختربچه بوده که تنها ارتباطش با سازمان مجاهدین خلق، چند تماس تلفنی با خواهر و برادرش در «کمپ اشرف» در عراق بوده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، سه خواهر و یک برادر مریم اکبری منفرد نیز در دهه ۶۰ اعدام شده‌اند.

به گزارش سازمان «عدالت برای ایران» این زندانی سیاسی مهر ماه امسال از زندان اوین شکایتی رسمی در دادسرای تهران ثبت کرد و خواهان تحقیق پیرامون جزئیات اعدام خواهر و برادرانش و اعلام محل دفن آنها شد.

یکی از مستندات این شکایت، جلسه ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ آیت الله منتظری با اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» است.

حسینعلی منتظری در این دیدار خطاب به مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) می‌گوید، اعدام های گسترده زندانیان سیاسی بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی است و تاریخ از آنها به عنوان جنایتکار یاد خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG