لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۸

حقوق شهروندی | مرگ ناشی از سوختگی یک دختر ۲۲ ساله و احتمال قتل ناموسی


از راست: اولدوز قاسمی، عزیز قاسم‌زاده و سهیلا حجاب
از راست: اولدوز قاسمی، عزیز قاسم‌زاده و سهیلا حجاب

اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق‌بشری و داخلی ایران حاکی از تایید مرگ دختری ۲۲ ساله بر اثر ۸۵ درصد سوختگی و احتمال قتل ناموسی،‌ پایان اعتصاب غذای سهیلا حجاب،‌ احضار یک فعال مدنی آذربایجانی به دادگاه، مخالفت دادستانی با آزادی عزیز قاسم‌زاده، حاشیه‌نشینی ۳۱ درصد از جمعیت استان تهران، و پلمپ یک فروشگاه در تهران است.

  • تایید خبر مرگ دختر ۲۲ ساله بر اثر سوختگی در کردستان و احتمال «قتل ناموسی»

در پی انتشار خبر مرگ دختری ۲۲ ساله در شبکه‌های اجتماعی، که گفته می‌شود توسط پدرش سوزانده شده، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان این خبر را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد جباری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان با تایید این خبر گفت، برای مشخص شدن علت دقیق فوت کالبد شکافی در دستور کار پزشکی قانونی قرار گرفته، هنوز مشخص نیست پدر این دختر ۲۲ ساله او را سوزانده یا دلیل مرگ خودسوزی بوده است.

دکتر ایمان نوابی در روزهای گذشته خبر سوزانده شدن این دختر ۲۲ ساله توسط پدرش را در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت، این پدر پس از آن که مطلع می‌شود دخترش دوست پسر دارد،‌ با بنزین او را آتش می‌زند.

دادستان عمومی کردستان با «تخلف» دانستن انتشار خبر مرگ این دختر جوان توسط این پزشک جراح گفت: «این فرد نباید زمانی که هنوز چیزی مشخص نشده آن را در فضای مجازی قرار می‌داد. این موضوع را به مسئولان نظام پزشکی ابلاغ کردیم تا آن را در دستور کار کمیته انضباطی قرار دهند و برخوردهای لازم صورت گیرد.»

دکتر نوابی درباره انتشار این خبر گفته است، مسئولیت کاری را که انجام داده می‌پذیرد و اقدامش «حمایت از صدای مظلومی بوده که فریادرسی نداشت.» وی همچنین گفت که برخی از پست‌های حساب کاربری او به دلایل نامعلوم از دسترس خارج شده است.

  • پایان اعتصاب غذای سهیلا حجاب در زندان

به گزارش برخی رسانه‌های حقوق بشری، سهیلا حجاب، وکیل دادگستری محبوس در زندان قرچک ورامین، که از دست کم دو هفته پیش در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود در پی وعده مساعد مسئولان به اعتصاب خود پایان داد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی با انتشار این خبر نوشت، این وکیل دادگستری و فعال پادشاهی‌خواه کُرد که از ۲۸ شهریور ماه دست به اعتصاب غذا زده بود روز یکشنبه ۱۱ مهر ماه در پی وعده مساعد مسئولین برای اعزام یک تیم از قوه قضاییه به زندان قرچک ورامین جهت بازدید و رسیدگی به مشکلات زندانیان سیاسی به اعتصاب خود پایان داده است.

بر اساس اخبار منتشر شده،‌ خانم حجاب «افزایش فشارهای امنیتی بر زندانیان سیاسی» و «اعمال نفوذ بازجو و ضابطان قضایی در پرونده این زندانیان» را از دلایل اعتصاب غذای خود اعلام کرده بود.

سهیلا حجاب اسفند سال ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۱۸ سال زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «تشویش اذهان عمومی به قصد آشوب»، «تشکیل گروه در راستای حقوق زنان»، و «درخواست رفراندوم و تغییر قانون اساسی» محکوم، این حکم سوم خرداد سال ۹۹ تایید و این وکیل دادگستری در همان روز به محض خروج از دادگاه توسط سپاه ثارالله تهران همراه با ضرب و شتم بازداشت و به زندان منتقل شد.

  • پلمپ یک فروشگاه به دلیل فروش پوشاک «غیراخلاقی و ناهنجار»

برخی از رسانه‌های داخلی ایران از پلمپ یک فروشگاه پوشاک در مرکز خرید تجاری کوروش در غرب تهران خبر دادند.

خبرگزاری رکنا روز دوشنبه ۱۲ مهر ماه به نقل از یک منبع آگاه در پلیس پایتخت نوشت،‌ این فروشگاه به دلیل فروش پوشاک «نامتعارف» و «غیراخلاقی و ناهنجار» و به نمایش گذاشتن این پوشاک در ویترین مغازه خود روز یکشنبه ۱۱ مهرماه توسط ماموران اماکن پلمپ شده است.

این اولین بار نیست که یک فروشگاه در ایران پلمپ و یا با صاحبان آن برخورد قضایی می‌شود، تیر ماه سال جاری نیز پس از انتشار تصاویری از افتتاحیه یک پارچه فروشی در مهاباد و حضور مدل‌‌های زن بدون حجاب در این افتتاحیه در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های ایران از بازداشت صاحب این مغازه و برخی از افراد حاضر در این پارچه فروشی خبر دادند.

مهراب پوراکبر، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مهاباد در آن زمان «عدم رعایت عرف و اخلاق و تبلیغات نامتعارف و حضور بانوان بدون رعایت موازین شرعی» را از مهمترین «تخلفات» افتتاح این واحد صنفی اعلام کرده بود.

  • احضار یک فعال مدنی آذربایجانی به دادگاه کیفری

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از احضار اولدوز قاسمی، فعال آذربایجانی (تُرک)، به شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو شهر تبریز است.

به گزارش کانال تلگرامی «عباس لسانی»، اولدوز قاسمی طی روزهای گذشته با دریافت ابلاغیه‌ای از طریق «سامانه الکترونیکی قوه قضائیه» (ثنا) به شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو شهر تبریز احضار شده است.

بر اساس این احضاریه خانم قاسمی به اتهام «انجام حرکات نامتعارف و هیاهو و جنجال منتهی به اخلال در نظم عمومی، و بازداشتن مردم از کسب و کار و سلب آسایش و امنیت از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی» باید در تاریخ ۲۶ مهر ماه در دادگاه حاضر شود.

اولدوز قاسمی که روز شنبه ۲ مردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، از ۶ مرداد با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شده است.

  • مخالفت دادستانی با آزادی عزیز قاسم‌زاده

کانال صنفی معلمان ایران از مخالفت دادستانی با آزادی عزیز قاسم‌زاده، سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان خبر داد و نوشت، علیرغم اعلام بازپرسی برای تودیع وثیقه، دادستانی از پذیرش وثیقه امتناع کرده است.

کانال صنفی معلمان ایران با انتشار این خبر نوشت، روز یکشنبه ۱۱ مهر ماه در پی مراجعه خانواده و همکاران این معلم زندانی به دادستانی برای پیگیری آزادی وی، دادستانی از پذیرش وثیقه و دستور آزادی آقای قاسم‌زاده امتناع کرده است.

آقای قاسم‌زاده که روز یکشنبه ۴ مهر ماه با هجوم نیروهای امنیتی به منزل پدری خود بازداشت شده است،‌ یک روز پیش از بازداشت خود، در یک تجمع اعتراضی ضمن اشاره به مشکلات عدیده کنشگران صنفی در سال‌های اخیر، احکام صادره علیه آنها را غیرقانونی دانسته بود.

  • حاشیه نشینی ۳۱ درصد از جمعیت استان تهران

مسعود شفیعی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران از سکونت بیش از ۴ میلیون نفر از جمعیت این استان در مناطق حاشیه‌ای شهرها و بافت‌های ناکارآمد خبر داد.

خبرگزاری مهر روز دوشنبه ۱۲ مهر ماه با انتشار این خبر به نقل از مسعود شفیعی نوشت این آمار بر اساس آخرین برآوردهای سازمان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران بدست آمده و این میزان که معادل ۳۱ درصد جمعیت استان تهران است در سکونت‌گاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.

این خبر در حالی از سوی رسانه‌های ایران منتشر می‌شود که محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران یکم تیرماه از ساخت مسکن در سوریه خبر داده و گفته بود در صورت برطرف شدن «مشکلات انتقال پول»، ایران می‌تواند در زمینه ساخت مسکن در سوریه «بی‌رقیب» باشد.

آقای محمودزاده گفته بود با توجه به خرابی‌های گسترده ناشی از جنگ در سوریه، «ظرفیت احداث دستکم ۲۰۰ هزار واحد مسکونی» در سوریه وجود دارد و برای ساخت مسکن در سوریه «بین کشورهای منطقه بی‌رقیب هستیم» این در حالیست که با افزایش سریع قیمت خانه و اجاره خانه در تهران و دیگر شهرهای ایران در دو دهه اخیر، خانه دار شدن برای طبقه متوسط و طبقه کم درآمد در ایران هر سال دشوارتر شده است.

XS
SM
MD
LG