لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

پدر امید علی‌شناس: پسر و همسرم در زندان اعتصاب غذا کرده‌اند


سیمین عیوض‌زاده با حضور در تجمعات اعتراضی به حکم فرزندش امید علی‌شناس اعتراض می‌کرد
سیمین عیوض‌زاده با حضور در تجمعات اعتراضی به حکم فرزندش امید علی‌شناس اعتراض می‌کرد

گروهی از شرکت کنندگان تجمع روز شنبه مقابل زندان اوین که دراعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران برگزار شد، همچنان در بازداشت به سرمی‌برند.

هاشم زینالی، پدر سعید زینالی؛ سیمین عیوض‌زاده، مادر امید علی‌شناس؛ محسن شجاع، فعال مدنی؛ لیلا غفاری و شروین یمنی از شاگردان محمدعلی طاهری(بنیان‌گذار "عرفان حلقه") در میان بازداشت شدگان هستند.

تعدادی از فعالان مدنی و خانواده های زندانیان سیاسی روزهای دوشنبه در مقابل ساختمان دنا و روزهای شنبه در مقابل زندان اوین تحصن می‌کنند. به گفته محمد نوری‌زاد، فعال حقوق مدنی این هفته برخورد شدیدی با تجمع‌کنندگان شده است.

آتیلا علی‌شناس، پدر امید علی‌شناس که فرزندش در بند ۸ زندان اوین و در اعتراض به بازداشت مادرش در اعتصاب غذا به سر می‌برد به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید همسرش هم از لحظه ورود به زندان قرچک ورامین دست به اعتصاب غذا زده است.

پدر امید علی‌شناس: پسر و همسرم در زندان اعتصاب غذا کرده‌اند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

به گفته آقای علی‌شناس، مراجع قضایی هم تصدیق کرده‌اند که حکم صادر شده در مورد امید علی‌شناس غیرقانونی است اما نامه‌نگاری‌ها به دفتر آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و حسن روحانی، رئیس جمهوری و مراجعه مکرر به نهادهای قضایی موثر نبوده است. در نتیجه مادر امید به عنوان آخرین راه حل، حضور در تجمع اعتراضی شنبه‌ها را انتخاب کرده است.

امید علی شناس، فعال مدنی، در دادگاه بدوی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و توهین به رهبر جمهوری اسلامی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. یکی دیگر از اتهامات او" دفاع از حقوق کودکان کار" اعلام شده که قاضی مقیسه آن را "سیاه نمایی" دانسته است.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG